Barbara Niewiedział brązową medalistką igrzysk paraolimpijskich

Barbara Niewiedział
Barbara Niewiedział paralympic.org
Biegaczka MGOKSiR-u Korfantów - rekordzistka i mistrzyni świata - była trzecia w finale biegu na 400 metrów, rozegranego na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Niewiedział, która ma na koncie start w Sydney (złoto na 800 metrów) i Londynie (na 1500 m zdobyła złoto), zmagania rozpoczęła od 400 metrów w kategorii T 20 z niepełnosprawnością intelektualną. W eliminacjach zapewniła sobie miejsce w finale i była faworytką. Wszak jest rekordzistką świata na tym dystansie i mistrzynią świata z Doha z 2015 roku. Tam była bezkonkurencyjna, także na 800 i 1500 metrów.

35-letnia Niewiedział w swoim półfinale w Rio dobiegła do mety jako trzecia (59,20 sek.) i był to czwarty wynik w stawce ośmiu finalistek. W medalowym biegu zawodniczka MGOKSiR-u biegła po ósmym torze i nie widziała rywalek. Może dlatego zaczęła ostrożnie. Tymczasem bardzo „mocno” biegła Amerykanka Breana Clark. Zdecydowanie wyprzedziła rywalki i niezagrożona dobiegła na pierwszym miejscu, uzyskując świetny wynik 57,79 sek.

Tymczasem Niewiedział na ostatniej prostej goniła swoje największe rywalki z MŚ Malezyjkę Mohammad Ariffin oraz Ukrainkę Natalię Jezlowiecką. Kiedy wszystkie się właściwie zrównały Polka potknęła się tuż przed metą, ale przekroczyła jej linię. Fotofinisz wskazał, że drugą lokatę zajęła Jezlowiecka (58,48 sek), a Niewiedział wywalczyła brązowy medal z rezultatem 58,51. Druga z Polek Sabina Stenka zajęła 5. pozycję (59,27 sek).

Podopieczna trenera Mariusza Żabińskiego z Korfantowa wystartuje jeszcze w biegu na 1500 metrów, w którym będzie broniła złota z Londynu.