Barbara Niewiedział z Korfantowa zdobyła złoty medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie

london2012.com
Barbara Niewiedział - złota i Arleta Meloch - srebrna medalistka w biegu na 1500 metrów na Paraolimpiadzie w Londynie. london2012.com
Opolanka zdobyła paraolimpijskie złoto w biegu na 1500 metrów z czasem 4:35.26.

Reprezentująca na co dzień MGOKSiR Korfantów specjalistka od biegów przełajowych, górskich i średniodystansowych na bieżni, wywalczyła w Londynie swój drugi złoty medal paraolimpiady.

Co ciekawe, pierwszy zdobyła 12 lat temu w Sydney, jako zaledwie 19-letnia nowicjuszka. Wówczas triumfowała na 800 metrów.

W Londynie Barbara Niewiedział wystartowała na 1500 metrów i była główną kandydatką do mistrzowskiego tytułu.

Wszak podopieczna trenera Mariusza Żabińskiego pojechała tam jako aktualna rekordzistka świata na tym dystansie, a co więcej wynik 4:23,37 uzyskała w połowie czerwca tego roku, kiedy wywalczyła mistrzostwo Europy. Wynik ten otwierał światowe listy i był blisko cztery sekundy lepszy od rezultatu drugiej na liście zgłoszonych także reprezentantki Polski - Arlety Meloch.

W finale paraolimpijskim Polki pobiegły znacznie wolniej od swoich "życiówek", ale i tak wystarczyło to do wywalczenia dwóch medali.

W stawce sześciu zawodniczek najszybsza i bezkonkurencyjna okazała się Niewiedział, która uzyskała czas 4:35.26 min i o blisko cztery sekundy wyprzedziła Meloch.

Trzecia na mecie Węgierka Ilona Biacsi do biegaczki z Korfantowa straciła blisko 40 metrów i siedem sekund. Stoczyła za to na finiszu pasjonującą walkę o brąz ze swoją siostrą bliźniaczką Bernadett.

Pozostałe dwie biegaczki Japonka Sayaka Makita i Tunezyjka Aida Naili uzyskały swoje najlepsze rezultaty w sezonie, ale powyżej 4:50,00.

Do tej pory Polacy zdobyli na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie 24 medale (9 złotych, 10 srebrnych i 5 brązowych).

Polska zajmuje 9. pozycję w klasyfikacji medalowej.