Święto "białych górników" na Opolszczyźnie. Tak przed laty wyglądała Barbórka w naszym regionie

Red
Na Opolszczyźnie wydobywane jest "białe złoto". U nas też świętujemy Barbórkę.
Na Opolszczyźnie wydobywane jest "białe złoto". U nas też świętujemy Barbórkę.
4 grudnia przypada Barbórka, święto wszystkich górników. Także tych, którzy nie schodzą pod ziemię, by wydobywać surowce. Co nie oznacza, że ich praca jest mniej ciężka i niebezpieczna. Na tę okazję przypominamy m.in., jak w latach 70. wyglądała budowa jednej z największych cementowni - cementowni Górażdże - a także jak prezentowały się zakłady w Opolu: cementownie Groszowice i Odra. Mamy też zdjęcia z karczmy piwnej i kopalni kamienia wapiennego w Szymiszowie.

Barbórka. Święto wszystkich górników

- Ludziom Barbórka kojarzy się ze świętem tych, co wjeżdżają pod ziemię by wydobywać węgiel. Ale wielkiej różnicy między nami a nimi nie ma. Oni mają czarny pył, a my biały. A robota równie ciężka - mówił "nto" jeden z pracowników Grupy Górażdże na koncercie z okazji Barbórki kilka lat temu.

- Jak popada, to na odkrywce jest błoto. Jak jest sucho, to pył potrafi być taki, że nie idzie oddychać. Ale mimo tego nie wyobrażam sobie innej roboty - podkreślał.

Barbórka. Tak powstawała cementownia Górażdże

Jako, że "biali górnicy" - jak sami siebie określają ludzie pracujący wapienniczym przemyśle wydobywczym - też świętują Barbórkę, na tę okazję przypominamy, jak w latach 70. powstawał potężny zakład w Górażdżach.

Uwieczniono na nich prace budowlane oraz zaangażowanych w nie ludzi. Skala przedsięwzięcia była ogromna. Dość powiedzieć, że gdy w 1977 roku Cementownię Górażdże oddano do eksploatacji był to największy i najnowocześniejszy zakład tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Na fotografiach wykonanych przez Tadeusza Horoszkiewicza uwieczniono nie tylko różne etapy zaawansowania prac, ale i robotników. Kto wie, może uda Wam się rozpoznać kogoś z rodziny lub znajomego?

W galerii są też fotografie dwóch cementowni z Opola. To kadry z nieistniejącego już zakładu w Górażdżach, a także ujęcia z terenu wyrobisk cementowni Odra.

Lubisz archiwalne zdjęcia? Zobacz ujęcia z dawnej Opolszczyzny!

Zobacz inne historyczne galerie

Interesuje Cię historia przemysłu?

Zobacz galerie z dawnych fabryk i zakładów pracy

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska