Barierą jest stereotypowe postrzeganie niepełnosprawności

Mat. uczelni
Elżbieta Modrzejewska, pełnomocnik dziekana ds. osób z niepełnosprawnością w WSB w Opolu
Elżbieta Modrzejewska, pełnomocnik dziekana ds. osób z niepełnosprawnością w WSB w Opolu Fot. WSB
Rozmowa z Elżbietą Modrzejewską, pełnomocnikiem dziekana ds. osób z niepełnosprawnością w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu.

Jak pandemia zmieniła sytuację studentów z niepełnosprawnością?
W pierwszym okresie pandemii i w kolejnych jej miesiącach wśród emocji, jakie zaczęły towarzyszyć studentom z niepełnosprawnościami, ale nie tylko im, był strach, frustracja, zmęczenie, poczucie straty czasu. Zmiana formy studiowania na całkowicie zdalną oraz obostrzenia wprowadzane w walce z pandemią zamknęły studentów w domach, ograniczając kontakty z innymi, jak i ograniczając możliwość korzystania z różnych form aktywności np. fizycznej, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Największe bariery dla nich to…
Stereotypowe postrzeganie niepełnosprawności i niska wiedza o ich potrzebach jest główną barierą, z jaką na studiach spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. A w obecnym czasie pandemii – ograniczenie kontaktów i aktywności.

Z jakimi sprawami takie osoby zgłaszają się do pani?
Najczęściej sprawy dotyczą aktualnych problemów, z którymi borykają się studenci, jak np. brak pracy lub jej utrata, ograniczone możliwości realizacji praktyk w okresie pandemii, ale także studenci potrzebują informacji w jaki sposób możemy im pomóc w funkcjonowaniu np. na uczelni.

Na jakie formy pomocy student z niepełnosprawnością może liczyć?

Chcąc sprawić, aby Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu była miejscem przyjaznym dla wszystkich studentów, władze uczelni powołały Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością (BON). Oferuje ono szeroki zakres usług na rzecz poprawy procesu kształcenia studentów z niepełnosprawnościami. Tacy studenci otrzymują w biurze BON m.in. informacje o możliwościach uzyskania pomocy materialnej, wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych ze studiami czy pomoc w zakupie i wypożyczaniu sprzętu ułatwiającego osobom z niepełnosprawnością naukę i funkcjonowanie na uczelni. Korzystają również ze wsparcia np. w przydzieleniu asystentów dla studentów z niepełnosprawnościami. Obserwujemy również większą potrzebę wsparcia psychologicznego, które WSB zapewnia takim studentom oraz pomocy w znalezieniu pracy lub praktyki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska