Beatyfikacja Jana Pawła II. Msza na placu św. Piotra. Relacja z uroczystości

Redakcja
Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się msza beatyfikacyjna Jana Pawła II. Przewodniczy jej papież Benedykt XVI

Po raz pierwszy od ponad 1000 lat papież wyniesie na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

Na mszę - jak podała policja - przybyło około miliona osób, wśród nich kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Jest prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski; liczna delegacja polskiego episkopatu.

Mszę poprzedziło godzinne przygotowanie do liturgii, podczas którego odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, wprowadzoną przez świętą Faustynę Kowalską. Modlitwy zakończyła pieśń "Jezu, ufam Tobie".

Mszę koncelebrują z papieżem kardynałowie oraz jeden arcybiskup - Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Uczyniono dla niego wyjątek, jako dla byłego sekretarza polskiego papieża. Komunii udzielać będzie 800 księży.

Pielgrzymi szczelnie wypełnili plac świętego Piotra oraz wszystkie uliczki w promieniu 500 metrów od niego. Przed bazyliką watykańską powiewają dziesiątki polskich flag.

"Liczba przybyłych jest zaskakująca"- przyznał zastępca dyrektora biura prasowego Watykanu ojciec Ciro Benedettini, cytowany przez Ansę.

Rozpoczęła się uroczystość beatyfikacji papieża Polaka

Po objechaniu papamobile placu świętego Piotra i pozdrowieniu wiernych papież Benedykt XVI rozpoczął odprawianie mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II.

Do Benedykta XVI podeszli papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini i postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder, by poprosić o ogłoszenie papieża błogosławionym.

Kardynał Vallini wygłosił po łacinie następującą formułę: "Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątobliwości dla diecezji Rzymu prosi uniżenie Waszą Świątobliwość, by zechciał wpisać w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża"

Papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym.

Podczas mszy beatyfikacyjnej na placu świętego Piotra papież wygłosił po łacinie formułę beatyfikacji.

"Spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

Po wygłoszeniu przez papieża Benedykta XVI formuły beatyfikacji Jana Pawła II, na fasadzie bazyliki watykańskiej odsłonięto portret błogosławionego.

Wniesiono relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II

Do ołtarza na placu świętego Piotra przyniesiono relikwiarz z ampułką krwi papieża Jana Pawła II.

Relikwiarz przyniosły dwie zakonnice, których życie jest w szczególny sposób związane z polskim papieżem.

To polska siostra sercanka Tobiana Sobótka, która pracowała w papieskim apartamencie i towarzyszyła Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil jego życia, a także francuska zakonnica Marie Simon-Pierre ze zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego. Jej niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia nagłe wyzdrowienie z zaawansowanej choroby Parkinsona w czerwcu 2005 roku, a więc dwa miesiące po śmierci papieża, uznano za cud, przypisywany jego wstawiennictwu.

Kardynał Agostino Vallini podziękował za beatyfikację

Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym.

Kardynał Vallini odczytał po łacinie słowa podziękowań: "Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątobliwości dla diecezji Rzymu dziękuje Waszej Świątobliwości za to, że ogłosił dzisiaj błogosławionym Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża".

Następnie kardynał Vallini i postulator procesu beatyfikacyjnego papieża ksiądz Sławomir Oder wymienili uścisk pokoju z Benedyktem XVI.

Euforia na placu św. Piotra w Rzymie

Euforia zapanowała na placu św. Piotra w Rzymie po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym i odsłonięciu jego portretu. Wierni bili brawo i krzyczeli "Giovanni Paulo!". Nad głowami zebranych falowały flagi.

Na placu, gdzie trwa uroczysta msza beatyfikacyjna Jana Pawła II są wierni niemal z całego świata. Uroczystość przebiega spokojnie. Pielgrzymi stoją w sektorach, w jednym są niepełnosprawni. Ci, którym nie udało się wejść na plac, śledzą przebieg mszy św. dzięki telebimom ustawionym przy pobliskich ulicach i w centralnych punktach Rzymu. Kilkanaście tysięcy wiernych jest w Circo Massimo.

Wcześniej, wierni oklaskami witali przejeżdżającego między sektorami papieża Benedykta XVI. Krzyczeli "Viva Papa" i "Benedetto". Machali flagami i chustami w kolorach papieskich. Brawami powitany został także wchodzący na miejsce celebry metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Anna Kuzia, która przyjechała na beatyfikację z 40-osobową grupą Polonii z Madrytu powiedziała, że jest wzruszona uroczystością. - Byłam tutaj na pogrzebie Jana Pawła II. Dziś jestem na beatyfikacji. To wielki dzień, nie mogę powstrzymać emocji - mówiła.

Alvaro z Rzymu, który porusza się na wózku, podkreślił, że podczas osobistego spotkania z Janem Pawłem II mógł doświadczyć jego dobroci. - Kiedy na mnie patrzył, czułem, że mnie rozumie - mówił.

- Jestem dziś dumny, z tego, że jestem Polakiem. Możemy dziś pokazać światu to, co dobrego jest w naszym narodzie - powiedział Piotr Zwadowski, student Uniwersytetu Warszawskiego.
Rzym: wierni słuchają mszy beatyfikacyjnej na mostach na Tybrze

Wierni, którzy nie dostali się w pobliże placu św. Piotra uczestniczą w niedzielnej mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II na mostach na Tybrze i oglądają ją na dużych ekranach, ustawionych w różnych miejscach Rzymu.

Pielgrzymi którzy starają się dostać w pobliże placu św. Piotra, gdzie odbywa się msza, nie mają na to żadnych szans.

Ulice są zupełnie zablokowane przez tłumy wiernych. To z kolei potęguje uliczne korki. Na niektóre mosty na Tybrze można się dostać tylko z jednej strony.

Polscy pielgrzymi Paweł i Anka ze Świecia powiedzieli, że bardzo żałują, iż nie spędzili na placu św. Piotra nocy.

- Niestety, słuchamy mszy w dużej odległości od placu, ale przejście bliżej jest niewykonalne. Mimo wszystko atmosfera jest wspaniała, czujemy, że nasza obecność tutaj jako Polaków i katolików jest obowiązkowa - mówili.

Niektórzy - szczególnie starsi - pielgrzymi mają ze sobą składane krzesełka i karimaty. Ścisk w uliczkach w pobliżu placu jest tak duży, że są przypadki zasłabnięć. Ciągle słychać sygnały karetek. Władze miasta rozdają za darmo wodę, pogoda się poprawia i wyszło słońce

- To Bóg nie pozwolił, żebyśmy tutaj mokli, w takim dniu. Słońce to znak od Stwórcy i dowód na świętość Jana Pawła II - ocenił 80-letni Roman Zabłocki z Warszawy, który w Rzymie jest szósty raz.

Najwięcej polskich flag jest nad brzegami Tybru, pielgrzymi z Polski udekorowali nimi nawet mosty na rzece. Chcemy być widoczni, chcemy pokazać jak polska kocha swojego papieża - tłumaczyli polscy pielgrzymi.

Jest też wiele flag hiszpańskich i meksykańskich.

- To także nasz ukochany papież, nie mogło nas tutaj zabraknąć - mówi Pedro z Compostelli.

Po Tybrze pływają też jednostki straży wodnej oraz statek z pielgrzymami i transparentem "Jan Paweł II - papież życia". Na niebie bezpieczeństwa pilnują helikoptery a na ziemi duże oddziały policji. Jak zapewniają funkcjonariusze, nie ma poważniejszych incydentów.


Papież: chciałem, żeby beatyfikacja Jana Pawła II była szybka

Chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień - podkreślał Benedykt XVI w homilii wygłaszanej podczas mszy na pl. św. Piotra.

- Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu. Już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II - powiedział Benedykt XVI.

- Dlatego chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień, przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony - dodał.

Papież pozdrowił pielgrzymów przybyłych do Rzymu oraz tych, którzy śledzą uroczystości za pomocą telewizji i radia.

Podkreślił, że data beatyfikacji została wyznaczona na Niedzielę Bożego Miłosierdzia, ponieważ Jan Paweł II zmarł w wigilię tego święta w 2005 r. Benedykt XVI przypomniał także, iż rozpoczyna się maj - miesiąc, w którym Kościół szczególnie czci Maryję. 1 maja przypada także wspomnienie św. Józefa Robotnika.

Jan Paweł II jest błogosławiony ze względu na swą wiarę, mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską - powiedział Benedykt XVI w homilii wygłaszanej podczas mszy na pl. św. Piotra.

- Bycie błogosławionym na wieki Jana Pawła II, które Kościół dziś z radością ogłasza, wpisane jest w te właśnie słowa Chrystusa: +Błogosławiony jesteś Szymonie+ i +Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Jest to błogosławieństwo wiary, którą Jan Paweł II otrzymał w darze od Boga Ojca dla budowania Kościoła Chrystusowego - podkreślił papież.

- Radujemy się wszyscy, że beatyfikacja Jana Pawła II ma miejsce w pierwszym dniu miesiąca maryjnego, pod matczynym spojrzeniem tej, która swoją wiarą podtrzymuje wiarę apostołów, i stale podtrzymuje wiarę ich następców, szczególnie tych, którzy są powołani, aby zasiąść na katedrze piotrowej - dodał.

Benedykt XVI podkreślił, że Jan Paweł II jeszcze jako kard. Karol Wojtyła uczestniczył w Soborze Watykańskim II i zdawał sobie sprawę, że poświęcenie Maryi ostatniego rozdziału dokumentu o Kościele oznaczało wskazanie na nią, jako wzór dla każdego chrześcijanina. "Tę logiczną wizję błogosławiony Jan Paweł II odkrył już w młodości, a następnie pogłębiał i zachowywał przez całe życie" - powiedział . Papież przypomniał, że Jan Paweł II umieścił symbol maryjny w swoim herbie biskupim i zawołaniu: "Totus tuus" - "Cały Twój".

Papież po polsku: Jan Paweł II pomógł chrześciajnom, by nie lękali się być chrześcijanami
Jan Paweł II swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię - mówił Benedykt XVI.

Ten fragment homilii papież wygłosił po polsku, co zgromadzeni na placu przyjęli brawami.

Ojciec Święty przypomniał testament Jana Pawła II, w którym napisał on, że czuje się dłużnikiem Soboru Watykańskiego II. Benedykt XVI przywołał też słowa z inauguracji pontyfikatu swojego poprzednika "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!"

"To, o co nowo wybrany papież prosił wszystkich, sam wcześniej uczynił: otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma, z siłą, którą czerpał z Boga tendencję, która wydawała się być nieodwracalna - mówił w homilii Benedykt XVI.

"Swoim świadectwem wiary miłości, i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności" - powiedział po polsku Benedykt XVI.

Zakończyła się msza beatyfikacyjna

Na placu świętego Piotra zakończyła się w niedzielę przed 13.00 msza beatyfikacyjna Jana Pawła II. Benedykt XVI odmówił modlitwę Regina coeli, po której pozdrowił w kilku językach, w tym po polsku, uczestników liturgii. Dziękował organizatorom tego wydarzenia

Beatyfikację swego poprzednika nazwał "wielkim dniem".

Po polsku papież powiedział: "Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków biorących udział w tej beatyfikacji osobiście lub za pośrednictwem środków przekazu. Pozdrawiam kardynałów, biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych. Pozdrawiam przedstawicieli władz państwowych i terytorialnych, na czele z Panem Prezydentem. Wszystkich zawierzam wstawiennictwu waszego błogosławionego Rodaka, papieża Jana Pawła II. Niech wyprasza dla was i dla swej ziemskiej Ojczyzny dar pokoju, jedności i wszelkiej pomyślności".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska