Będą cyfrowe szkoły w Nysie i Namysłowie

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Tradycyjne rzutniki zostaną zastąpione przez wizualizery. - Ja cieszę się najbardziej z tego, że będziemy mieli bezpieczną sieć komputerową - mówi Tomasz Śniadecki, informatyk z SP 4 w Namysłowie.
Tradycyjne rzutniki zostaną zastąpione przez wizualizery. - Ja cieszę się najbardziej z tego, że będziemy mieli bezpieczną sieć komputerową - mówi Tomasz Śniadecki, informatyk z SP 4 w Namysłowie. Jarosław Staśkiewicz
Tablice interaktywne, laptopy, wizualizery - uczniowie z Nysy i Namysłowa już wkrótce będą mogli korzystać ze sprzętu wartego setki tysięcy złotych.

Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Namysłowie jest jedną z 12 placówek w województwie, które zakwalifikowały się do rządowego pilotażowego programu "Cyfrowa Szkoła".

Czwórka otrzyma najwyższą dotację spośród opolskich szkół - wyniesie ona 195,5 tysiąca złotych. Kolejne 50 tysięcy dołoży gmina Namysłów.
- Dzięki temu wykonamy duży skok w sposobie nauczania - cieszy się Piotr Lechowicz, dyrektor SP 4.

Przede wszystkim do sześciu gabinetów lekcyjnych trafią tablice interaktywne wraz z wizualizerami (urządzenie przypominające kształtem mikroskop, tyle że podłożony pod umieszczoną na ramieniu kamerę przedmiot albo rysunek jest wyświetlany na tablicy lub np. ekranach komputerów).

Powstaną też dwie mobilne pracownie komputerowe.
- Mobilne, czyli z laptopami, których będzie można używać w różnych klasach - mówi dyrektor Lechowicz. - Zgodnie z założeniem programu podczas lekcji każdy uczeń będzie dysponował własnym komputerem.

Szkoła zakupi też m.in. specjalne szafki, gdzie laptopy będą się ładować czy programy do zarządzania siecią.

- Ponieważ już wcześniej kupiliśmy programy do tablic interaktywnych dla wszystkich przedmiotów, więc ten nowoczesny sprzęt będzie mógł wykorzystywać każdy nauczyciel - dodaje Lechowicz. - Oczywiście nie zapomnimy o tradycyjnych książkach i zeszytach, ale np. fragmenty lekcji czy nawet sprawdziany - dzięki specjalnym pilotom dla uczniów - będzie można przeprowadzać wykorzystując nowe technologie. To jest pilotażowy program i będziemy musieli pisać sprawozdania z tego, jak sprawdza się w praktyce. Nasza szkoła nadaje się do tego bardzo dobrze, bo mamy tu zarówno uczniów z miasta, środowisk wiejskich jak i uczniów niepełnosprawnych.

Kiedy dzieci i nauczyciele będą mogli zacząć korzystać ze sprzętu? To zależy od tempa przekazywania dotacji i rozstrzygania przetargów.

- Na pewno w tym roku kalendarzowym, ale zależy nam, by rozpocząć jak najszybciej - zapewnia dyrektor Czwórki.

Dotąd tylko nieliczne szkoły w województwie mogły pochwalić się takim sprzętem - ma go np. brzeskie gimnazjum nr 3, gdzie od kilku lat działają dwie pracownie multimedialne.
Dzięki programowi "Cyfrowa Szkoła" podobne pomoce trafią też do czterech nyskich placówek. Są to: PSP nr 1 w Głuchołazach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Korfantowie, SP nr 5 w Nysie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niwnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska