Będą nowe karty parkingowe dla inwalidów

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Kierowca zaparkował na miejscu dla inwalidy przy ulicy Elizy Orzeszkowej.
Kierowca zaparkował na miejscu dla inwalidy przy ulicy Elizy Orzeszkowej. Sławomir Mielnik/Archiwum
Osobom posługującym się kartą bezprawnie będzie grozić kara do 2 tys. złotych.

Na razie możemy tylko pouczać i liczyć, że złapani przynajmniej się zawstydzą - komentują strażnicy miejscy. Chodzi o zdrowych, często młodych ludzi, którzy parkują samochodami na miejscach zarezerwowanych dla niepełnosprawnych.

- To zazwyczaj tzw. wypasione bryki - komentuje Tomasz Dziedziński, komendant Straży Miejskiej w Głuchołazach. - Za szybą leży karta parkingowa dla niepełnosprawnego, ale wydana na inną osobę. Kierowca tłumaczy się, że mamusia czy babcia właśnie poszła do apteki, lekarza czy na rehabilitację.

W Prudniku parę razy strażnicy uparcie zaczekali na powrót "chorego".

- Kiedyś po 40 minutach czekania na miejsce drugim autem przywieziono babcię, na którą wystawiona była karta parkingowa - komentuje jeden ze strażników. - Przyjechała aż z wioski pod miastem. Była bardzo zdziwiona i zła, że ją wyciągnęli z domu.

W Nysie zdarzył się przypadek sfałszowania karty parkingowej, która nie posiada specjalnych zabezpieczeń.

- Policja prosiła w wydziale komunikacji o sprawdzenie uprawnień właściciela pojazdu - opowiada Edyta Bednarska-Kolbiarz, rzecznik starostwa powiatowego. - Okazało się, że właściciel prawnie posiadanej karty wykonał jej kserokopię. W dwóch autach jednocześnie posługiwał się oryginałem i kopią.

Według szacunków ministerstwa transportu w całej Polsce w obiegu znajduje się ok. 650 tysięcy kart parkingowych dla niepełnosprawnych.

- Około stu tysięcy kart wydano osobom już zmarłym. Coraz więcej jest kart sfałszowanych. Sprawdzenie tego na ulicy jest obecnie bardzo trudne - mówi poseł Sławomir Piechota, przewodniczący Sejmowej Komisji Rodziny i Spraw Społecznych.

W efekcie cierpią sami niepełnosprawni, którzy często nie znajdują wolnych miejsc na parkingu, choć zostały zarezerwowane specjalnie dla nich. Na wniosek komisji Sejm zmienił niedawno kodeks drogowy i kodeks wykroczeń. Zmiany wejdą w życie w przyszłym roku.

Do końca listopada 2014 roku wszystkie obecnie funkcjonujące karty parkingowe stracą ważność. Osoby niepełnosprawne z problemami w poruszaniu się będą musiały wystąpić do powiatowych zespołów orzekania o stopniu niepełnosprawności o wydanie nowego dokumentu.

Nowe blankiety kart mają być lepiej zabezpieczone przed fałszerstwem i wprowadzane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do którego internetowy dostęp ma policja i straż miejska. Kontrolujący funkcjonariusze od razu będą mieli informację, czy karta jest autentyczna i jeszcze ważna.

- Osobom posługującym się kartą bezprawnie będzie grozić kara do 2 tys. zł - mówi poseł Sławomir Piechota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska