Będą pieniądze na naukę języka polskiego w Niemczech? Na razie znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu. "Jest szansa na przełom"

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
To efekt sporu, który był toczony m.in. na Opolszczyźnie i dotyczył środków na naukę języka mniejszości w opolskich szkołach. Wiele wskazuje na to, że twarde stanowisko polskiego rządu wywarło presję na stronie niemieckiej, by doprowadzić do symetrii w finansowaniu edukacji. Nie wykluczone, że polski rząd przywróci pieniądze na naukę niemieckiego w wymiarze z poprzednich lat.

O zmianach poinformowała niemiecka stacja Deutsche Welle. Przekazała ona, że w projekcie przyszłorocznego budżetu Niemiec znalazły się środki na nauczanie języka polskiego. "To pokłosie polsko-niemieckiego sporu o nauczanie polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce" - przyznała DW.

Według stacji to szansa na załagodzenie polsko-niemieckiego sporu o koszty nauczania języka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce. Deutsche Welle podkreśla, że jeśli w przyszłorocznym budżecie federalnym Niemiec pojawią się pieniądze na finansowanie nauczania języka polskiego to będzie to pierwsza taka sytuacja w historii. Dotychczas środki na ten cel pochodziły z budżetów poszczególnych niemieckich landów.

"Przeznaczenie przez Niemcy dodatkowych, i to pochodzących z budżetu centralnego a nie budżetów landowych, środków na nauczanie polskiego, jest jednym ze sztandarowych żądań polskiego rządu pod adresem Berlina. Władze w Warszawie postawiły wręcz sprawę na ostrzu noża, odbierając w ubiegłym roku część środków na nauczanie języka niemieckiego dla dzieci z mniejszości niemieckiej w Polsce" - czytamy w artykule niemieckiego medium.

Satysfakcji z takiego obrotu sprawy nie kryje poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, który był inicjatorem zaostrzenia kursu wobec Niemiec i zmniejszenia wypłaty pieniędzy na naukę języka niemieckiego jako ojczystego w Polsce.

- Nie ma bowiem zgody na to, aby blisko 2-milionowa mniejszość i Polacy w Niemczech nie mieli gwarantowanej traktatem możliwości nauczania swoich dzieci w trybie szkolnym języka polskiego ojczystego w niemieckich publicznych szkołach - podkreśla Kowalski.

Deutsche Welle przypomina deklarację polskiego rządu, że jeśli Niemcy zaczną finansować na poziomie federacji nauczanie języka polskiego jako ojczystego w takim wymiarze, jak robi to Polska, to Polska wróci do pełnego finansowania języka niemieckiego mniejszości niemieckiej. A to oznaczałoby przywrócenie nauki języka niemieckiego na Opolszczyźnie w takim wymiarze, jak w latach poprzednich.

Według niemieckiej stacji rząd Niemiec szacuje, że całkowite wsparcie finansowe dla nauczania polskiego w Niemczech to koszt nawet 200 milionów euro rocznie.

"Utworzenie pozycji budżetowej przeznaczonej na wspieranie języka polskiego w budżecie federalnym Niemiec wydaje się być wyciągnięciem ręki Berlina w stronę Warszawy, choć pewnie nie zaspokoi polskich żądań. Faktem jest, że uchylono drzwi do innej formy finansowania polskiego w Niemczech, niż tylko na poziomie landów, to nowa sytuacja" - podsumowuje DW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska