Będą zajęcia z języka mniejszości dla uczniów klas VII i VIII!

Krzysztof Ogiolda
- Od kwietnia proponujemy zajęcia z niemieckiego jako języka mniejszości w 70 grupach, od września w 280 - zapowiada Sybilla Dzumla.
- Od kwietnia proponujemy zajęcia z niemieckiego jako języka mniejszości w 70 grupach, od września w 280 - zapowiada Sybilla Dzumla. Fot. Krzysztof Ogiolda
W marcu rusza rekrutacja do pilotażowego programu VdG, który pozwoli dodatkowo uczyć się niemieckiego tym uczniom, którzy po zmianie interpretacji przepisów nie mogą chodzić na lekcje języka mniejszości. Zajęcia zaczną się w kwietniu.

- Roboczo nazwaliśmy ten projekt „Deutsch AG”, czyli Grupa Robocza Niemiecki – mówi Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN. - Docelowo w jego ramach proponujemy dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego jako języka mniejszości dla klas VII-VIII szkół podstawowych. To są ci uczniowie, którzy po zmianie interpretacji przepisów przez ministerstwo edukacji mają mniej godzin języka niemieckiego (dwie zamiast pięciu) i uczą się go jako języka obcego. Rodzice alarmują, że ich dzieci cofają się w znajomości języka. Stąd nasz pomysł na ten program.

Zamysłem organizatorów jest, by te dodatkowe zajęcia odbywały się w szkołach, ale po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Bo tak jest dla uczniów najdogodniej. Precedens powstał już dawno. W placówkach oświatowych – po lekcjach – odbywają się m.in. kursy angielskiego, zajęcia ognisk muzycznych, karate czy szachów i in. Jeśli prowadzą je stowarzyszenia, są zwykle zwolnione z opłat. Mniejszość niemiecka też na takie warunki liczy.

- Młodzież, która często od przedszkola uczyła się niemieckiego jako języka mniejszości, a teraz w wielu szkołach z konieczności rozpoczyna kurs niemieckiego w VII klasie od początku, zwyczajnie się uwstecznia – zauważa Rafał Bartek. - Nasza propozycja ma temu zapobiegać. Ale też pomóc w przygotowaniu do egzaminu z języka niemieckiego. Koordynatorem projektu jest pani Sybilla Dzumla. Planujemy na kwiecień, maj i czerwiec stworzyć 70 takich grup w całej Polsce w ramach programu pilotażowego.

Od września powinno takich grup być już 280. Liczba wydaje się realna, skoro niemieckiego jako języka mniejszości uczy się w 500 szkołach w całym kraju. Koszty projektu poniesie Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG). Zajęcia wszędzie poprowadzą nauczyciele z kwalifikacjami. Mogą to być zarówno pedagodzy z danej szkoły, jak i zatrudnieni z zewnątrz, bo te zajęcia nie będą powiązane ze szkolną podstawą programową.

- Będziemy burmistrzów, wójtów i dyrektorów szkół prosić o udostępnienie sal szkolnych – mówi pani Sybilla Dzumla. - Zajęcia z języka niemieckiego będą dla uczniów nieodpłatne. Będziemy prowadzić rekrutację w województwach opolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim, czyli tam, gdzie chętnych powinno być najwięcej. W każdym z regionów będą działać koordynatorzy. Będą jeździć od gminy do gminy i od szkoły do szkoły z ofertą takich zajęć. Ta intensywna rekrutacja poprzedzająca projekt pilotażowy planowana jest na marzec. Same zajęcia będą prowadzone od kwietnia i w programie pilotażowym obejmą przede wszystkim uczniów klas VII. Program, który zainicjujemy od września obejmie także klasy VIII.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska