Będzie abolicja w prawie budowlanym?

Tomasz Gdula
fot. sxc
fot. sxc
Sejm chce legalizacji "samowoli" wzniesionych do połowy lat 90.

Stosowną ustawę przegłosowali już posłowie. Zgodnie z jej zapisami budynki wzniesione przed 1 stycznia 1995 roku z naruszeniem prawa budowlanego lub innych przepisów zostaną automatycznie zalegalizowane.

Urzędowa procedura ma być wyjątkowo prosta i nie będą się z nią wiązały jakiekolwiek opłaty.

Ile budynków na Opolszczyźnie może zostać objętych ustawą?

- Tego nikt nie wie, bo osoby, które zbudowały jakieś obiekty z naruszeniem prawa, z oczywistych powodów trzymają to w tajemnicy - mówi Krystian Walkowiak, dyrektor Wojewódzkiej Inspekcji Nadzoru Budowlanego w Opolu.

Przyznaje, że inspekcja na poziomie województwa ani powiatów nie ma możliwości skutecznego kontrolowania legalności wszystkich budów, ze względu na zbyt małą liczbę pracowników.

Takie sprway zawwyczjaj wychodzą na jaw przypadkiem lub dzięki aktywności "społecznych inspektoró nadzoru", czyli autorów donosów.

- To, czy ustawa o automatycznej legalizacji "samowoli budolanych" wzniesionych do połowy lat 90. wejdzie w życie, nie jest jednak pewne - zastrzega Krystian Walkowiak. - Wszystko w rękach Senatu, a tam przepisy mogą jeszcze zostać mocno zmodyfikowane - dodaje.

Ustawa o abolicji ma jednak wielu zwolenników. Argumentują oni, że każde przestępstwo ma okres przedawnienia i w przypadku prawa budowlanego nie powinno być inaczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska