Będzie bardzo zielono i kolorowo!

Materiał partnera zewnętrznego
... już wkrótce zmieni się w kolorową i pełną życia łąkę kwietną!
... już wkrótce zmieni się w kolorową i pełną życia łąkę kwietną!
Rozpoczęły się prace związane z tworzeniem łąk kwietnych. Powstają one przy ul. Sportowej i Rybackiej w Gogolinie.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Murawy i trawy bogactwem bioróżnorodności Gminy Gogolin” dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 - 2020.

Łąka kwietna to miejsce pełne życia, kolorów i zapachu, które daje pokarm i przestrzeń dla zapylaczy, pomaga oszczędzać wodę, jest łatwiejsza w utrzymaniu niż trawnik, a ponadto radzi sobie bez środków chemicznych. Jest swoistym przykładem bioróżnorodności, wpływa na właściwe funkcjonowanie ekosystemu miejskiego.

Zakładana może być wzdłuż dróg, torów kolejowych, w parku czy ogrodzie. Ze względu na zastosowanie gatunków rodzimych roślin nie jest inwazyjna, i możliwa do wykonania nawet na wapiennych marglach, stanowiących „herbowe” podłoże dla gminy Gogolin.

Dzięki współpracy ze Stefanem Gawrońskim - pracownikiem naukowo-technicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaproszonym na konsultacje przez Burmistrza Gogolina, udało się wybrać indywidualne mieszanki roślin dobrane do rodzaju podłoża. Skład nasiewanych mieszanek to gatunki rodzime roślin i traw, w tym 80% stanowią rośliny wieloletnie kwitnące, a 20% trawy łąkowe.

W skład każdej mieszanki wchodzi około 100 gatunków roślin, a okres ich kwitnienia wynosi 6 miesięcy (od maja do października).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie