MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie bitwa między grodami w Byczynie [zdjęcia, wideo]

Edyta Hanszke
Tak wygląda nowy podgródek, czyli mniejszy gród zbudowany na podgrodziu. To tylko jeden z elementów rozbudowy grodu rycerskiego pod Byczyną i przygotowywania nowych atrakcji.
Tak wygląda nowy podgródek, czyli mniejszy gród zbudowany na podgrodziu. To tylko jeden z elementów rozbudowy grodu rycerskiego pod Byczyną i przygotowywania nowych atrakcji. Mirosław Dragon
Rycerze mają ambitne plany rozbudowy grodu pod Byczyną. Prace już trwają.
Trwa międzynarodowy turniej rycerski w grodzie nad zalewem Biskupice - Brzózki pod Byczyną. W sobotę głównymi punktami turnieju był międzynarodowy bojowy turniej rycerski oraz bitwa i zdobywanie grodu. - Każdą walkę rycerzy obserwuje dwóch sędziów, którzy punktują każde trafienie od kolan w górę. Trafienie w tarczę nie jest punktowane, bo tarcza służy do obrony. Kto zdobędzie więcej punktów, wygrywa - wyjaśnia Robert Szatecki, rycerz z Warszawy.- Przyjechało ponad 400 rycerzy z 9 państw, praktycznie z całej Europy - mówi efendi Andrzej Kościuk, kasztelan grodu rycerskiego pod Byczyną. Gród ciągle się rozbudowuje, podczas turnieju zaprezentowano nowe podgrodzie. W budowie jest nowy kasztel, a także 5 machin oblężniczych.Dzisiaj ostatni dzień wielkiego turnieju. Oto program na niedzielę:godz. 11.00 - 15.00- bieg rycerski- gry i zabawy średniowieczne- nauka tańców dawnych- jarmark średniowieczny- zwiedzanie sali tortur- nauka strzelania z łuku- karczma staropolska- nauka rzutów włócznią, nożem, toporem- pokaz artylerii średniowiecznejWstęp wolny

Wielki turniej rycerski w Byczynie [wideo, zdjęcia]

Pierwsze efekty rozbudowy grodu rycerskiego w Biskupicach koło Byczyny można już zobaczyć. Gotowy jest mniejszy gród na podgrodziu.

- Ogłosiliśmy konkurs na jego nazwę, wygrała nazwa podgródek - mówi Andrzej Kościuk, kasztelan grodu. - To będzie miejsce do biesiadowania, a także do pokazów walk między dwoma grodami: dużym i małym.

Do stworzenia widowiskowych pokazów walk służyć będzie 5 nowych machin oblężniczych: katapult, trebuszy i onagerów. Łącznie w grodzie będzie teraz 8 takich machin.

Trwa budowa kasztelu, gdzie będzie kuchnia z zapleczem sanitarnym, a do tego osiem nowych miejsc noclegowych. Dzięki rozbudowie gród rycerski pod Byczyną będzie teraz oferował nocleg dla 70 osób.

W sezonie turystycznym zazwyczaj wszystkie miejsca są zajęte, ponieważ zbudowany osiem lat temu gród stał się jedną z największych atrakcji turystycznych na Opolszczyźnie. Rocznie gród pod Byczyną odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

Rycerze wydzierżawili obok grodu 5,5 hektara ziemi. Zrobią tam pole namiotowe, tor do jazdy na quadach oraz parking. Przy grodzie budowana jest Chata Rybaka z banią rosyjską. Rycerze budują także kuźnię, w której wyrabiane będą miecze oraz zbroje.

W grodzie rycerskim w Biskupicach pracuje aktualnie 10 osób. Gród działa jako spółdzielnia socjalna

Wkrótce rycerze będą oferować turystom rejsy łodzią Wikingów po zalewie Brzózki, nad którym zbudowano gród.
Jakie jeszcze plany mają rycerze z grodu pod Byczyną - Czytaj więcej w piątek (5 czerwca) w tygodniku "NTO Olesno-Kluczbork" lub kup e-wydanie NTO.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska