Będzie można zwiedzać ruiny zamku w Ujeździe

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
- W trakcie odgruzowania dziedzińca udało się odsłonić zabytkowe piwnice wraz z drewnianymi schodami, które stanowią najstarszą część zamku - mówi Adam Ksiądzyna, kierownik robót.
- W trakcie odgruzowania dziedzińca udało się odsłonić zabytkowe piwnice wraz z drewnianymi schodami, które stanowią najstarszą część zamku - mówi Adam Ksiądzyna, kierownik robót. Radosław Dimitrow
Agencja Nieruchomości Rolnych odrestauruje pozostałości po zamku w Ujeździe.

Zabytkowe ruiny zamku w Ujeździe do tej pory były zamknięte dla zwiedzających, bo groziły zawaleniem. Agencja postanowiła jednak je zabezpieczyć (by dalej nie niszczały) i udostępnić zwiedzającym. Firma, która odpowiada za inwestycję, ma odtworzyć mury i wzmocnić stropy. W ruinach pojawią się ponadto specjalne kładki i pomosty dla spacerowiczów oraz udostępnione będą piwnice pochodzące z czasów średniowiecza. Po zakończeniu inwestycji obiekt będzie atrakcją nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale także miłośników zabytków lub fotografów organizujących sesje zdjęciowe.

- Chcemy, żeby obiekt był dostępny za darmo dla wszystkich zwiedzających - mówi Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu, który zabiegał o inwestycję.

Firma rozpoczęła prace od ręcznego odgruzowania terenu. Pracownicy usunęli ok. 700 ton kamieni.

- Udało się w ten sposób odsłonić zabytkowe piwnice wraz z drewnianymi schodami, które stanowią najstarszą część zamku - mówi Adam Ksiądzyna, kierownik robót. - W trakcie prac znaleźliśmy też zabytkowy świecznik, który kiedyś był częścią wyposażenia pałacu.

- To pierwsza tego typu inwestycja agencji w województwie - zauważa Ireneusz Racławicki z Agencji Nieruchomości Rolnych w Opolu. - Prace kosztować będą około miliona złotych.

Co ciekawe, w ramach inwestycji firma postara się przywrócić także dawny wygląd obejścia - odsłoni stary chodnik, który prowadził do wejścia i odsłoni fragmenty murów prawdopodobnie starej łaźni. Prace potrwają do końca tego roku.

Zamek w Ujeździe wybudowany został w XVIII wieku. Pierwotnie otoczony był fosą, a dostępu do niego broniły mury obronne. Obiekt należał początkowo do biskupów wrocławskich, a następnie trafił w ręce miejscowych właścicieli ziemskich. Ostatnim właścicielem była niemiecka rodzina książęca Hohenloh.

Zamek przetrwał do 1945 r. W trakcie II wojny światowej został spalony przez armię czerwoną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska