Będzie ogromna podwyżka opłaty śmieciowej w Oleśnie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Śmieci w Oleśnie fot. Mirosław Dragon
Opłata za odbiór śmieci w gminie Olesno może wzrosnąć z 17 do nawet 30 złotych za osobę! To efekt zawirowania z gminnymi przetargami na odbiór odpadów komunalnych.

Październikowy przetarg na odbiór śmieci w Oleśnie wygrał Remondis, czyli dotychczasowy odbiorca odpadów. Spółka nie podpisała jednak umowy, godząc się na utratę 20 tysięcy złotych wpłaconego wadium.

Gmina zmuszona była ogłosić kolejny przetarg. Remondis również się zgłosił, ale przedstawił dużo wyższą ofertę: 4,1 mln zł na rok (do tej pory było to 2,4 mln zł). Zgłosiła się też druga firma, ale jej oferta była o ponad milion złotych wyższa...

Sporą część życia prowadziłem firmę, ale nie spotkałem się z sytuacją, żeby cena jakiejś usługi wzrosła o 100 procent! - mówi burmistrz Sylwester Lewicki. - Rozumiem, że wzrosła opłata środowiskowa na składowisku odpadów, ale o 50 procent, nie dwukrotnie.

W piątek gmina ma podpisać umowę z Remondisem, a od poniedziałku śmieci mają być znów odbierane od mieszkańców.

Burmistrz Olesna w związku z kryzysem śmieciowym zwołał konferencję prasową, na której poinformował, że złożył zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Zwróciliśmy się do UOKiK-u , aby rozważył, czy nie zostały naruszone zasady zachowania zdrowej konkurencji w związku z diametralną podwyżką stawek przez firmę Remondis. Rozumiem, że wzrosła stawka płacy minimalnej, podrożało paliwo i inne koszty pośrednie, ale nie o 100 procent! - dziwi się Lewicki.

Takie problemy ma nie tylko gmina Olesno, ale większość samorządów. Te, które jeszcze nie podpisały umów, już są przygotowywane do tego, że ceny drastycznie wzrosną - dodaje Sylwester Lewicki. - Chcemy, żeby UOKIK sprawdził, czy nie zastosowano procedur monopolistycznych. Nie można tego traktować, że nic się nie stało, kiedy rok do roku cena jakiejś usługi wzrasta o 100 procent.

Jest drogo - będzie drożej

- Nie podpisaliśmy umowy, ponieważ ceny odbioru śmieci w instalacji przetwarzania odpadów zostały podane już po rozstrzygnięciu przetargu. Nas te ceny też zwaliły z nóg: z 345 zł do 526 zł za tonę odpadów zmieszanych, a za odpady wielkogabarytowe z 650 zł do 850 złotych! - wylicza Jolanta Mokrzycka z biura Remondis w Opolu.

Na wzrost cen wpływa jeszcze jedna rzecz: stale rośnie ilość odpadów, zwłaszcza wielkogabarytowych. Ilość wyrzucanych mebli czy sprzętów AGD jest wręcz dramatyczna - dodaje Jolanta Mokrzycka. - Do tego w gminie Olesno wzrosły wymagania: trzy zbiórki wielkich gabarytów na rok, zamiast dwóch oraz odbieranie odpadów nowoczesnymi śmieciarkami z normą Euro 6.

W Oleśnie jeden mieszkaniec wytwarza 410 kilogramów odpadów na rok. Dla porównania: w sąsiednich gminach - Gorzowie Śląskim, Rudnikach czy Radłowie jest to poniżej 300 kilogramów. W Opolu też jest to ponad 400 kg na osobę. Rekordzistami w wytwarzaniu śmieci na Opolszczyźnie są mieszkańcy gmin Komprachcice i Chrząstowice, gdzie jest 490 kilogramów odpadów na rok.

Ważne informacje dla mieszkańców:

  1. Zaraz po zawarciu umowy zostaną opublikowane harmonogramy odbioru odpadów dla całej gminy Olesno.
  2. W pierwszej kolejności zostaną odebrane śmieci z tych posesji, których termin wywozu przypadał na pierwsze dni stycznia, a z których do dzisiaj odpady nie zostały zabrane.
  3. Zabrane zostaną zarówno kubły, jak i worki z zebranymi śmieciami.
  4. Wywóz śmieci ruszy najprawdopodobniej od poniedziałku.
  5. Dokładna wysokość stawki za odbiór odpadów na rok 2020 zostanie ustalona przez radnych na najbliższej sesji rady miejskiej. Będzie obowiązywać od 1 lutego. W styczniu obowiązują stare, niższe stawki z roku 2019.

Czytaj także

Pod Kluczborkiem zbudowano nowoczesną sortownię śmieci za 60 milionów złotych:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
9 stycznia, 19:07, Gość:

Ale fajnie pracownicy remondis dostana podwyzke 40%

10 stycznia, 05:44, Gość:

Pracownicy dostaną podwyżke ale nie ci na niskim szczeblu.

Oczywiście podwyżkę to Pan burmistrz sobie zrobi z zysków ze składowiska

G
Gość

A dlaczego firma nie podpisała umowy?dlaczego o tym żaden pismak nie napisał?dlatego że gminne składowisko odpadów po wyłonieniu firmy odbierajacej odpady po przetargu podniosło cenę i to nie mało, zapewne Pan burmistrz Olesna o tym wcześniej nie wiedział, ale tak wyborcy ponownie nie zagłosują i trzeba jakoś ten fakt ukryć

G
Gość
9 stycznia, 20:21, Gość:

MAFIA DZIALA I PANOSZY SIE JAK NA SWOIM

9 stycznia, 21:02, Polska 2020:

Prawidłowo. Nikt nie będzie prowadził biznesu i do niego dopłacał. Dostaliście podwyżkę pensji od swojego góru to w czym problem. Jesteście dojną zmianą więc trzeba na was zarabiać aby odebrać wam smak życia kosztem 500 plus i emeryturki plus. Pozdrawiam głosujących na karakana myślących, że da wam jakieś ochłapy i będziecie godnie żyć. To dopiero początek waszego dziadowania w tym kraju. Jeszcze chwila, kilka kolejnych podatków dla godnego socjalu i możecie pakować walize. Masz pretensje? To do siebie.

10 stycznia, 15:28, ool:

Głupiego to i mądrze POsluchać

10 stycznia, 16:30, Co za dzban:

Idź sobie poogladaj tvpis i ojca tadeusza. Natłuką ci do łba kłamstwa i swoje historyjki i będziesz mógł opowiadać moherom jak to nie jest pięknie w tym korwidole.

10 stycznia, 17:45, Miś:

Jesteś chory z nienawiści.

Nienawiść tobą kieruje, tak jak ta twoja partyjka rządząca.

M
Miś
9 stycznia, 18:54, Trzeba to wiedzieć:

Trzeba to uświadamiać nieustannie… Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy - niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach…Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje postanowiły więc przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa … O tym transferze za granicę zysków z comiesięcznych opłat polskich rodzin w jakoś cicho - a mamy przecież u siebie budować dobrobyt…

Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… U nas nieliczne jeszcze gminy zrozumiały, że w celu ochrony interesów swoich mieszkańców należy przyjąć unijny standard wykonywania zadań komunalnych we wszystkich etapach gospodarki odpadami komunalnymi - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/jaworzno-wraca-do-samodzielnego-wywozu-odpadow-miasto-kupuje-smieciarki,135446.html … W Europie jest więcej dowodów do czego prowadzi system przetargowego wyłaniania śmieciowych operatorów kręcenia lodów… rp.pl/Biznes/200109731-Wilno-tonie-w-smieciach-Nie-bylo-sprzatane-od-miesiaca.html … W Łotwie przestają biernie przyglądać się łupieniu mieszkańców na comiesięcznych opłatach za śmieci… wpolityce.pl/swiat/476541-na-lotwie-sie-nie-patyczkuja-rozwiazano-zarzad-miejski-rygi

9 stycznia, 19:14, Gość:

Dużo ludzi o tym wie o czym piszesz tylko co tu zrobić z tym pozagminnym monopolem?. Póki władze miast i gmin się nie przeciwstawią tym złodziejom to my małe ludki hyba nic nie zrobimy.

Masz taczke?

M
Miś
9 stycznia, 20:21, Gość:

MAFIA DZIALA I PANOSZY SIE JAK NA SWOIM

9 stycznia, 21:02, Polska 2020:

Prawidłowo. Nikt nie będzie prowadził biznesu i do niego dopłacał. Dostaliście podwyżkę pensji od swojego góru to w czym problem. Jesteście dojną zmianą więc trzeba na was zarabiać aby odebrać wam smak życia kosztem 500 plus i emeryturki plus. Pozdrawiam głosujących na karakana myślących, że da wam jakieś ochłapy i będziecie godnie żyć. To dopiero początek waszego dziadowania w tym kraju. Jeszcze chwila, kilka kolejnych podatków dla godnego socjalu i możecie pakować walize. Masz pretensje? To do siebie.

9 stycznia, 22:44, Gość:

Niestety Kolego, polski naród w swej większości nie myśli tymi kategoriami. Liczy się tu i teraz, nie liczy się nic innego. Efekty mamy. Propaganda sukcesu robi swoje, a ciemny lud się cieszy, bo na krowę będzie, bo na emeryturę. Szkoda, że zabrano z kasy dla niepełnosprawnych.

10 stycznia, 8:53, Gość:

Zabrano z kasy niepelnosprawnych,teraz aby w kasie bylo dosyc pieniedzy orzecznicy ZUS niepelnosprawnych uzdrawiaja w ciagu 10 minut,nadmieniam ze znam takie osoby ktore byly niepelnosprawne przez ponad 30 lat maja opinie lekarzy specjalistow o niesamodzielnej egzystencji zostaly uzdrowione z notatka>ZGODNIE z obowiazujacymi przepisami,pytam jakimi,moze bedzie tu pasowal przepis o RUCHU DROGOWYM

Gomułka mówił: pracujemy dla przyszłych pokoleń. To pokolenie budowało a kolejne roztrwonilo. Czas zająć sie sobą, i ponownie Ojczyzną aby nie być parobkiem.

M
Miś
9 stycznia, 20:21, Gość:

MAFIA DZIALA I PANOSZY SIE JAK NA SWOIM

9 stycznia, 21:02, Polska 2020:

Prawidłowo. Nikt nie będzie prowadził biznesu i do niego dopłacał. Dostaliście podwyżkę pensji od swojego góru to w czym problem. Jesteście dojną zmianą więc trzeba na was zarabiać aby odebrać wam smak życia kosztem 500 plus i emeryturki plus. Pozdrawiam głosujących na karakana myślących, że da wam jakieś ochłapy i będziecie godnie żyć. To dopiero początek waszego dziadowania w tym kraju. Jeszcze chwila, kilka kolejnych podatków dla godnego socjalu i możecie pakować walize. Masz pretensje? To do siebie.

10 stycznia, 15:28, ool:

Głupiego to i mądrze POsluchać

10 stycznia, 16:30, Co za dzban:

Idź sobie poogladaj tvpis i ojca tadeusza. Natłuką ci do łba kłamstwa i swoje historyjki i będziesz mógł opowiadać moherom jak to nie jest pięknie w tym korwidole.

Jesteś chory z nienawiści.

C
Co za dzban
9 stycznia, 20:21, Gość:

MAFIA DZIALA I PANOSZY SIE JAK NA SWOIM

9 stycznia, 21:02, Polska 2020:

Prawidłowo. Nikt nie będzie prowadził biznesu i do niego dopłacał. Dostaliście podwyżkę pensji od swojego góru to w czym problem. Jesteście dojną zmianą więc trzeba na was zarabiać aby odebrać wam smak życia kosztem 500 plus i emeryturki plus. Pozdrawiam głosujących na karakana myślących, że da wam jakieś ochłapy i będziecie godnie żyć. To dopiero początek waszego dziadowania w tym kraju. Jeszcze chwila, kilka kolejnych podatków dla godnego socjalu i możecie pakować walize. Masz pretensje? To do siebie.

10 stycznia, 15:28, ool:

Głupiego to i mądrze POsluchać

Idź sobie poogladaj tvpis i ojca tadeusza. Natłuką ci do łba kłamstwa i swoje historyjki i będziesz mógł opowiadać moherom jak to nie jest pięknie w tym korwidole.

o
ool
9 stycznia, 20:21, Gość:

MAFIA DZIALA I PANOSZY SIE JAK NA SWOIM

9 stycznia, 21:02, Polska 2020:

Prawidłowo. Nikt nie będzie prowadził biznesu i do niego dopłacał. Dostaliście podwyżkę pensji od swojego góru to w czym problem. Jesteście dojną zmianą więc trzeba na was zarabiać aby odebrać wam smak życia kosztem 500 plus i emeryturki plus. Pozdrawiam głosujących na karakana myślących, że da wam jakieś ochłapy i będziecie godnie żyć. To dopiero początek waszego dziadowania w tym kraju. Jeszcze chwila, kilka kolejnych podatków dla godnego socjalu i możecie pakować walize. Masz pretensje? To do siebie.

Głupiego to i mądrze POsluchać

G
Gość
9 stycznia, 20:21, Gość:

MAFIA DZIALA I PANOSZY SIE JAK NA SWOIM

9 stycznia, 21:02, Polska 2020:

Prawidłowo. Nikt nie będzie prowadził biznesu i do niego dopłacał. Dostaliście podwyżkę pensji od swojego góru to w czym problem. Jesteście dojną zmianą więc trzeba na was zarabiać aby odebrać wam smak życia kosztem 500 plus i emeryturki plus. Pozdrawiam głosujących na karakana myślących, że da wam jakieś ochłapy i będziecie godnie żyć. To dopiero początek waszego dziadowania w tym kraju. Jeszcze chwila, kilka kolejnych podatków dla godnego socjalu i możecie pakować walize. Masz pretensje? To do siebie.

9 stycznia, 22:44, Gość:

Niestety Kolego, polski naród w swej większości nie myśli tymi kategoriami. Liczy się tu i teraz, nie liczy się nic innego. Efekty mamy. Propaganda sukcesu robi swoje, a ciemny lud się cieszy, bo na krowę będzie, bo na emeryturę. Szkoda, że zabrano z kasy dla niepełnosprawnych.

Zabrano z kasy niepelnosprawnych,teraz aby w kasie bylo dosyc pieniedzy orzecznicy ZUS niepelnosprawnych uzdrawiaja w ciagu 10 minut,nadmieniam ze znam takie osoby ktore byly niepelnosprawne przez ponad 30 lat maja opinie lekarzy specjalistow o niesamodzielnej egzystencji zostaly uzdrowione z notatka>ZGODNIE z obowiazujacymi przepisami,pytam jakimi,moze bedzie tu pasowal przepis o RUCHU DROGOWYM

G
Gość
9 stycznia, 20:39, Obserwator:

Panie Burmistrzu ..... ojjjj co to z tą Matematyką .... 2,4 mln...teraz

4,1 mln.... to wzrost o 70 % , a nie jak pan twierdzi 100%

A to różnica ....

Znalazl sie PITAGORAS,jezeli jestes taki bystry to moze dasz sobie rade takze z problemem smieci

G
Gość
9 stycznia, 19:07, Gość:

Ale fajnie pracownicy remondis dostana podwyzke 40%

Pracownicy dostaną podwyżke ale nie ci na niskim szczeblu.

G
Gość

Nas te ceny też zwaliły z nóg - wylicza Jolanta Mokrzycka z biura Remondis w Opolu. To niech Remondis wniesie skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji, że jako jedyna firma na rynku nie mając konkurencji podnosi opłaty o 120%. Może kara postawi wszystkich na nogi :-)

G
Gość
9 stycznia, 20:21, Gość:

MAFIA DZIALA I PANOSZY SIE JAK NA SWOIM

9 stycznia, 21:02, Polska 2020:

Prawidłowo. Nikt nie będzie prowadził biznesu i do niego dopłacał. Dostaliście podwyżkę pensji od swojego góru to w czym problem. Jesteście dojną zmianą więc trzeba na was zarabiać aby odebrać wam smak życia kosztem 500 plus i emeryturki plus. Pozdrawiam głosujących na karakana myślących, że da wam jakieś ochłapy i będziecie godnie żyć. To dopiero początek waszego dziadowania w tym kraju. Jeszcze chwila, kilka kolejnych podatków dla godnego socjalu i możecie pakować walize. Masz pretensje? To do siebie.

Niestety Kolego, polski naród w swej większości nie myśli tymi kategoriami. Liczy się tu i teraz, nie liczy się nic innego. Efekty mamy. Propaganda sukcesu robi swoje, a ciemny lud się cieszy, bo na krowę będzie, bo na emeryturę. Szkoda, że zabrano z kasy dla niepełnosprawnych.

P
Polska 2020
9 stycznia, 20:21, Gość:

MAFIA DZIALA I PANOSZY SIE JAK NA SWOIM

Prawidłowo. Nikt nie będzie prowadził biznesu i do niego dopłacał. Dostaliście podwyżkę pensji od swojego góru to w czym problem. Jesteście dojną zmianą więc trzeba na was zarabiać aby odebrać wam smak życia kosztem 500 plus i emeryturki plus. Pozdrawiam głosujących na karakana myślących, że da wam jakieś ochłapy i będziecie godnie żyć. To dopiero początek waszego dziadowania w tym kraju. Jeszcze chwila, kilka kolejnych podatków dla godnego socjalu i możecie pakować walize. Masz pretensje? To do siebie.

O
Obserwator

Panie Burmistrzu ..... ojjjj co to z tą Matematyką .... 2,4 mln...teraz

4,1 mln.... to wzrost o 70 % , a nie jak pan twierdzi 100%

A to różnica ....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3