Będzie tak, jak mówią ludzie

Elżbieta Maszkowska
Z inicjatywy urzędu miejskiego w gminie Wołczyn zostaną zmienione nazwy 7 miejscowości.

Okazało się, że część wsi, przysiółków i kolonii ma zupełnie inne nazwy urzędowe niż powszechnie używane. Dlatego postanowiliśmy uporządkować tę sprawę. Chcemy, żeby nazwy potoczne stały się urzędowymi - tłumaczy sekretarz wołczyńskiego urzędu Celina Mular.
I tak: Cygan - kolonia wsi Markotów - będzie funkcjonować pod nazwą Cygany Kolonia, Zabagnie - przysiółek wsi Gierałcice - od teraz będą się nazywały Gierałcice Małe Kolonia, Folwark - przysiółek wsi Ligota Wołczyńska - zmieni się na Ligotę Małą, Kołaczek - kolonia wsi Wierzbica Górna zmieni nazwę na Kołoczek Kolonia, Markotów Wieś zamieni się na Markotów Duży Wieś, Szklarnia Szymonkowska - przysiółek wsi Szymonków - będzie się nazywała Szklarnia - Przysiółek, a Leśniczówka - przysiółek wsi Wierzbica Górna - zmieni nazwę na Wałda Przysiółek.

- Dla nas, mieszkańców, to nie jest wielka zmiana. Nawet niektórzy mieszkańcy dziwili się, że nasza wieś urzędowo nazywa się inaczej. Dlatego wszyscy zgodzili się na propozycję zmiany tych nazw. Niech będzie tak, jak mówią o wsi ludzie - powiedział sołtys Markotowa Henryk Radwański.
Urząd miejski nie poniesie żadnych kosztów związanych ze sprawami meldunkowymi ani ze zmianami tablic z nazwami tych miejscowości.
- Od dawna meldujemy ludzi pod nazwami potocznie przyjętymi, a nie pod urzędowymi. Również na tablicach z nazwami tych wsi i przysiółków znajdowały się ich nazwy potoczne lub w ogóle takich tablic nie było - mówi Celina Mular.

Wołczyńscy urzędnicy przyznają, że taki sposób meldowania ludzi nie jest zgodny z prawem. Ale tak było po prostu wygodniej zarówno dla mieszkańców, jak i dla urzędników. Pani sekretarz tłumaczy: - Nasz wniosek przedstawiliśmy radnym. Zaopiniowali go pozytywnie. Teraz prześlemy go do ministerstwa spraw wewnętrznych i będziemy czekać na jego rozpatrzenie. Nie powinno być z tym żadnych problemów - zapewnia.
Gdy wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami wołczyńskich urzędników, już od 1 stycznia 2002 r. potoczne nazwy siedmiu miejscowości w gminie staną się nazwami urzędowymi. Od tego momentu tamtejsi mieszkańcy będą meldowani zgodnie z prawem. A na tablicach przed wsiami, przysiółkami i koloniami będą tylko prawdziwe nazwy miejscowości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska