Fundacja „Graj z Głową” powstała 3 lata temu, a jej fundamentem są osobiste doświadczenia założycielek. Kiedy po raz pierwszy w mediach społecznościowych głośno opowiedziały o kryzysach psychicznych i depresji, zalała je lawina komentarzy motywujących do dalszego działania na rzecz zdrowia psychicznego. Dziś Kinga Achruk i Ewa Urtnowska, czyli zarząd Fundacji, robią kolejny krok, by jeszcze skuteczniej pomagać.
– Współpraca z marką InPost to dużo więcej, niż tradycyjne działanie partnerskie, to wspólne czynienie dobra i zmienianie świata na lepsze. Bo tak trzeba nazwać wsparcie naszych projektów. Edukacja w obszarze zdrowia psychicznego na rzecz sportowców, ich rodziców czy trenerów to wciąż działalność nowa na sportowym rynku. Wciąż tematu głowy wielu boi się dotykać, a my chcemy pokazać, że nie ma czego się bać. Damy narzędzia i wiedzę ekspercką. I to wszystko, za chwilę, będzie się dziać na szeroką skalę – zapewnia Ewa Urtnowska, prezes Fundacji „Graj z Głową”.
Grupa InPost mocno inwestuje w sport – w tym roku została partnerem największego kolarskiego wyścigu na świecie Tour de France, jest sponsorem strategicznym reprezentacji Polski w piłce nożnej, oficjalnym partnerem angielskiego klubu piłkarskiego Newcastle United, a także wspiera m.in. grupę sportowców w ramach InPost Sport Teamu, m.in. znakomitych lekkoatletów Natalię Kaczmarek, Wojciecha Nowickiego, Konrada Bukowieckiego i Marcina Krukowskiego.
– W Grupie InPost strategia ESG jest nierozerwalnie związana z modelem biznesowym, dlatego w swoich działaniach nie możemy ominąć kluczowego dla nas obszaru, jednego z filarów komunikacji – sportu, którego wartości są bliskie DNA naszej organizacji. Wspierając Fundację Graj z Głową chcemy podkreślić wagę zdrowia psychicznego wśród sportowców, którzy często mierzą się z ogromną presją ze strony otoczenia i zostają sami, bez wsparcia, ze swoimi problemami i kryzysami. Bardzo się cieszę na tę współpracę, ponieważ wpisuje się ona nie tylko w realizację naszych celów, ale promuje dobre praktyki dotyczące zdrowia psychicznego w sporcie – mówi Kamila Solon-Serek, kierowniczka Zespołu Komunikacji i Projektów ESG w InPost.
– Po szesnastu latach kariery sportowej mogę powiedzieć, że bez wsparcia psychologicznego nie da się być sportowcem na najwyższym poziomie. Świat sportowy zmienił się diametralnie, bo są media społecznościowe, jest większa presja otoczenia zewnętrznego, czy presja kontraktów. Gdy na mojej drodze pojawiła się możliwość współtworzenia Fundacji wiedziałam, że to jedyny słuszny kierunek, żeby zmieniać sportowy świat. Przełamywać stereotypy i dawać ludziom to, czego ja nie miałam: wiedzę o emocjach, o sobie. Tym bardziej jestem dumna, że dziś Fundacja zyskuje tak silnego partnera jak Grupa InPost, który te potrzeby i te zmiany rozumie – dodaje Kinga Achruk, wiceprezes Fundacji „Graj z Głową”.
W ramach współpracy organizowane będą różne formy pomocy psychologicznej dla sportowców, ich bliskich i trenerów. Działalność wspierać będą eksperci w swoich dziedzinach, a poprzez swoją wspólną działalność Fundacja „Graj z Głową” i Grupa InPost będą obalać stereotypy i pokażą, że sportowcy i trenerzy nie powinni bać się rozmowy o emocjach i psychologów w szatni. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie, a już dzisiaj ok. 35 procent elitarnych sportowców ma problemy ze zdrowiem psychicznym.
Polska kadra znowu w dół
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?