Będziemy mieli nowe święto państwowe. Sprawdź jakie! Czy...

  Będziemy mieli nowe święto państwowe. Sprawdź jakie! Czy możemy liczyć na dzień wolny od pracy?

  js

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Będziemy mieli nowe święto państwowe. Posłowie chcą uczcić Chrzest Polski.

  Będziemy mieli nowe święto państwowe. Posłowie chcą uczcić Chrzest Polski. ©marek szawdyn

  Posłowie planują wprowadzenie nowego święta państwowego. Sejm rozpatrzy projekt ustawy o ustanowieniu 14 kwietnia „Świętem Chrztu Polskiego”. W ten sposób władza chce uczcić początki państwa polskiego. Pod projektem podpisali się m.in. posłowie PiS, WiS, PSL, Kukiz’15 oraz posłowie niezrzeszeni.
  Będziemy mieli nowe święto państwowe. Posłowie chcą uczcić Chrzest Polski.

  Będziemy mieli nowe święto państwowe. Posłowie chcą uczcić Chrzest Polski. ©marek szawdyn

  W uzasadnieniu do projektu przypomniano, że chrzest Polski stanowi „kluczowe wydarzenie w dziejach naszego narodu i państwa”. Dodano, że oprócz wymiaru religijnego, wydarzenie miało również „wymiar strategiczny i polityczny”.

  Święto ma mieć charakter państwowy. Jego ustanowienie nie będzie łączyło się z żadnymi obchodami. Na razie nie ma mowy o tym, by ze względu na święto 14 kwietnia był dniem wolnym od pracy. Może się to jednak zmienić.

  Dariusz Piontkowski dla Businessinsider.pl: Ta inicjatywa pojawiła się w wyniku projektu złożonego przez posłów kilku klubów. Wstępnie była już rozpatrywana przez Komisję Kultury. Osobiście uważam, że warto upamiętnić moment, w którym powstaje państwo polskie i kiedy przyjmuje chrzest, bo są to daty tożsame i ustanowić święto państwowe. Ta ustawa nie nakłada na razie żadnych obowiązków na państwo, ale będzie swego rodzaju przywróceniem ważnego wydarzenia w dziejach narodu w świadomości społecznej. Być może za jakiś czas to święto zaowocuje dodatkowymi obchodami, ale na razie, nie będzie to dzień wolny od pracy, więc nie będzie dodatkowych kosztów dla gospodarki.


  W uzasadnieniu do projektu Ustawy czytamy, że chrzest Polski miał ogromne znaczenie dla kraju: „Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość.”

  Zdaniem autorów projektu dzień 14 kwietnia powinien stanowić okazję do zadumy i refleksji. Święto ma służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.

  Warto zaznaczyć, że dyskusja o projekcie była jednym z punktów spornych, wymagających głosowania.

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo