Będziemy mieli wyścig szczurów

Marcin Poznań
Pieniądze jednak to nie wszystko, chciałoby się zaśpiewać. Pozostanie tylko satysfakcja.
Pieniądze jednak to nie wszystko, chciałoby się zaśpiewać. Pozostanie tylko satysfakcja.
Parlament Studentów Uniwersytetu Opolskiego opracowuje projekt zmian w regulaminie Funduszu Pomocy Materialnej.

KOMENTARZ
Uczą nas patriotyzmu
Rząd, mimo protestu NZS-u, zatwierdził jednak obniżkę zniżki. Z pięćdziesięciu procent zabrał trzynaście i przyklasnął ministrowi Belce. Budżet uratowany! Teraz cieszmy się i radujmy. I niech w nas rosną patriotyczne uczucia. Bo to dla kraju, dla ojczyzny. Kiedy Ministerstwo Finansów postanowiło oprocentować konta, starszyzna ruszyła do banków, żeby siebie ratować, a kraj pognębiać. My tacy nie jesteśmy. Troszkę pokrzyczeliśmy, polepiliśmy Belki ze śniegu, ale powagę sytuacji wyczuwamy i od stycznia będziemy płacić. Bo my, studenci, przyszłość narodu, za kraj choćby w ogień. Zrehabilitować się mogą również ci, których głosy nie przyczyniły się do zwycięstwa Belki i ekipy. Nie wstyd wam?! Prawdziwi patrioci już we wrześniu swoim głosem podpisali zobowiązanie do takich, choćby jak wyrzeczenie się ulg, gestów pronarodowych.
Teraz w karby bierze uczelnia. Wykażmy się i tu. Otóż okazało się, że Uniwersytet Opolski za bardzo nadwerężają ci, którzy za dobrze się uczą. Nieładnie... No i jest ich zbyt wielu. Uniwersytet pomysł zapodał, a samorząd przyklasnął i zrobił projekt. W styczniu zatwierdzi Senat UO.
I choćbyśmy wszyscy w styczniu przysiedli i zakuli na blachę, i wszyscy sesję skończyliby ze średnią 5,0, to stypendia za wyniki w nauce pewnie przydzielono by owym 30 procentom alfabetycznie. Albo według innego klucza. Bo naukę wspierać trzeba, ale bez przesady...

Z jednej strony kieruje się oszczędnościami. Z drugiej chce wyeliminować takie przypadki, kiedy ponad 70 proc. studentów na danym roku pobiera stypendium naukowe.

Mówiąc po prostu - czeka nas najprawdopodobniej zaostrzenie kryteriów przyznawania stypendiów. W tej chwili na 5319 studentów, którzy kwalifikują się do stypendium za wyniki w nauce, honorarium takie pobiera 2447 żaków. Daje to średnią 46 procent dla całej uczelni. Pełną stawkę w wysokości 450 zł pobierają miesięcznie 73 osoby. Najniższą obecnie średnią kwalifikującą do stypendium ustalono na matematyce - 3,46. Najwyższą wymaganą do otrzymywania wypłaty - 4,56 na terapii pedagogicznej z pedagogiką specjalną. Średnia dla całej uczelni wynosi 4,15.

Na ostatnim zebraniu parlamentu, zwołanym w tej sprawie w trybie nadzwyczajnym, zaprezentowano projekt zmian. Planuje się, aby co roku na każdym kierunku powstawała swojego rodzaju lista rankingowa.
- Musimy dokonać takich zmian, aby stypendium naukowe było naprawdę wyróżnieniem za pracę dla najlepszych studentów, a nie żeby pobierało je pół uniwersytetu - mówił podczas obrad Jarosław Greber, przewodniczący Samorządu Studenckiego UO. Warunkiem zdobycia stypendium naukowego było do tej pory uzyskanie wyniku powyżej średniej kierunkowej. Według nowych zasad trzeba będzie zdobyć średnią kierunkową i dodatkowo znaleźć się z nią wśród grona 30% najlepszych studentów całego roku. Ma to zredukować liczbę osób otrzymujących świadczenia. Jednym słowem tylko niecała jedna trzecia studentów na roku dostawać będzie stypendia. Będą to naprawdę studenci z najwyższymi średnimi, nie zaś wszyscy ci, którzy tylko przekroczą wymagany próg. Parlamentarzyści głosować będą nad projektem zmian na styczniowym posiedzeniu.
- Zmiany w regulaminie muszą zostać dokonane na pięć miesięcy przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Jeśli nie zdążymy, zrobi to za nas Senat UO - wyjaśniał Greber. Władze uniwersytetu zaproponowały ze swojej strony podniesienie minimalnego pułapu średnich kwalifikujących do stypendium do 4,0.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska