Belweder w Sławięcicach

fot. Archiwum
Belweder w Sławięcicach
Belweder w Sławięcicach fot. Archiwum
Pawilon ogrodowy sławięcickiego parku powstał w XVIII w. Pałacyk ma kształt barbakanu. Środkowa wieża to klatka schodowa, a w przylegających do niej trzech wieżyczkach mieściły się pokoje gościnne.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Belweder w Sławięcicach wyślij SMS o treści:

KK.4 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Po okolicy od wielu lat krążyła legenda, że pałac został zbudowany dla hrabiny Cosel, faworyty króla Augusta II. Żaden z historyków nigdy tego nie potwierdził, ale wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla wciąż wierzy, że tak było.

Belweder oraz przylegający do niego park w stylu angielskim był częścią wspaniałego ogrodu, który znajdował się pod stałą opieką europejskiej sławy książęcych ogrodników. Ci z niezwykłym pietyzmem pielęgnowali rzadkie okazy drzew i krzewów. Park był jednym z najokazalszych i pierwszych tego typu na Śląsku.

Zamek przez wiele lat był siedzibą rodu Hohenlohe. Po drugiej wojnie światowej urządzono w nim szkołę zawodową. Zabytek stał jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Niestety, bardzo szybko został rozebrany przez mieszkańców, poszukujących między innymi... materiałów budowlanych. Do dziś po obiekcie zostało jedynie wschodnie wejście.

Belweder w Sławięcicach
Mieszczący się na terenie ogrodów pałacyk najpierw był siedzibą PGR-u, a potem także powoli zamieniał się w ruinę. W 1996 r. trafił w prywatne ręce. Właściciel przykrył dach blachą miedzianą, ale miejscowi złomiarze ukradli ją, podobnie, jak nowe rynny. Właściciel chciał w nim uruchomić malutki hotelik z dwoma luksusowymi apartamentami. Na razie nic z tych planów nie wyszło, ale mieszkańcy liczą, że obiekt odzyska dawny blask.

Do Belwederu dojedziemy, zjeżdżając w Sławięcicach na drogę prowadzącą do miejskiego stadionu przy ulicy Energetyków. Można się tam dostać również z drogi łączącej Sławięcice z Miejscem Kłodnickim. Pałacyk jest dobrze widoczny z ulicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska