Bernard Linek:- Instytut Śląski w Opolu nie miał tak dobrego roku od dawna

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dr Bernard Linek
Dr Bernard Linek Fot. Krzysztof Ogiolda
Rozmowa z Bernardem Linkiem, p.o. zastępcą dyrektora ds. naukowych PIN Instytutu Śląskiego w Opolu.

Instytut Śląski zakończył 2015 rok imponującą liczbą 15 publikacji. Rekord dekady?

Paradoksalnie był to dla instytutu pod względem publikacji bardzo dobry rok. Wydania kilkunastu książek nie odnotowaliśmy przez ostatnie kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Mocno sarkastycznie można powiedzieć, że problemy pozanaukowe służą nauce. Przypomnę, że tym efektom edytorskim towarzyszyły problemy naszej placówki po rezygnacji urzędu marszałkowskiego z wynajmu pomieszczeń.

Spośród publikacji o tematyce opolskiej wybieram tom o I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech i mniejszościach narodowych w międzywojniu. W wolnych Niemczech mniejszościom żyło się dobrze?

Książka pod red. Piotra Pałysa i Dietricha Scholze-Szołty z Budziszyna zawiera artykuły przede wszystkim na temat ludności polskiej na Śląsku Opolskiej. Pokazuje też złożoność funkcjonowania mniejszości, w tym serbołużyckiej. Początki działania Polaków w Niemczech były trudne. Ciążyły na nich polsko-niemieckie konflikty po I wojnie światowej. W okresie nazizmu deklarowanemu otwarciu na mniejszości towarzyszyła izolacja, odgradzanie. Rok 1939 przyniósł terror.

Myślę, że wielu czytelników znajdzie także nowa książka Michała Lisa i Anny Jedynak o Edmundzie Janie Osmańczyku.

Warto przypominać tego związanego z Opolem, a trochę zapomnianego polityka i publicystę. Szczególnie ważna jest jego już powojenna diagnoza sytuacji geopolitycznej Polski. W wydanej wtedy książce „Sprawy Polaków”, zresztą dawno nie wznawianej, wykazywał, że Polska jest niejako skazana na Niemcy i na współistnienie z nimi.

Skoro jesteśmy przy sprawach polsko-niemieckich, zatrzymajmy się przy książce prof. Michała Lisa „Powstania śląskie i plebiscyt ze współczesnej perspektywy” (informacje o pozostałych nowościach na stronie www.instytutslaski.com).

Jest ona podsumowaniem debat na te tematy historyków i polityków, zwłaszcza w latach ostatnich. A jednocześnie jest to głos w debacie nad zbliżającym się stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę i wytyczenia jej granic zachodnich oraz nad tym, jak plebiscyt i powstania upamiętnić. Jest pragnienie środowisk naukowych Opola, Katowic i Wrocławia, by na 100-lecie wydać leksykon nawiązujący do „Encyklopedii powstań śląskich”, ale wykorzystując nowe źródła. Jest też wola ze strony urzędów marszałkowskich, by projekt poprzeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska