Bernhard Serwuschok: - Trzeba pomagać rodzinom zastępczym [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Bernhard Serwuschok (w środku) z niemieckimi maltańczykami.
Bernhard Serwuschok (w środku) z niemieckimi maltańczykami. Mirosław Dragon
Kawaler maltański z Vechty przywiózł na Opolszczyznę swój 232. transport z darami.

Bernhard Serwuschok przyjechał z darami niemal prosto ze szpitala, gdzie trafił z powodu problemów z sercem.

- Jestem już po dwóch zawałach, teraz lekarze założyli mi kolejny stent, ale transport z darami miałem zaplanowany od dawna - mówi Bernhard Serwuschok. - Skoro zaś czytelnicy "NTO" obdarzyli mnie zaufaniem, przyznając mi tytuł "Człowieka 25-lecia Powiatu Oleskiego", to tym bardziej muszę się starać, żeby zasłużyć na to zaufanie.

Pochodzący z Zębowic kawaler maltański przywiózł już swój 232. transport z darami. Tym razem jest to cały tir (udostępnił go Józef Gacka z Łubnian) oraz maltański bus z przyczepą.

Dary to ok. 15 ton towarów wartych ponad 80 tysięcy złotych: przede wszystkim żywność, słodycze i soki, ale także ubrania i sprzęt szpitalny. Maltańska Służba Medyczna przekaże go do szpitali w Nysie i w Głuchołazach.

Poza tym obdarowani zostali także: Domy Pomocy Społecznej w Radawiu, Kluczborku i Czarnowąsach, Caritas Opole, rada sołecka z Czarnowąs oraz rodziny zastępcze z powiatu oleskiego.

- Rodziny zastępcze trzeba wspierać, żeby wszystkie dzieci mogły wychowywać się w domu, w rodzinnych warunkach. Ja sam mam dużą rodzinę: 4 dzieci i 6 wnuków - mówi Bernhard Serwuschok.

W powiecie oleskim szczególnie brakuje rodzin zastępczych. Jest ich najmniej w województwie, tylko 39, a z tego jedynie 20 niespokrewnionych.

- Cały czas szukamy kandydatów do założenia rodziny zastępczej, chętne osoby zapraszamy do nas - zachęca Elżbieta Hadaś, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej w Oleśnie.

Jak założyć rodzinę zastępczą

Żeby założyć rodzinę zastępczą, trzeba przejść specjalne bezpłatne szkolenie na które wysyła Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Warunkiem założenia rodziny zastępczej jest to, że przynajmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi mieć pracę.

Osoba żyjąca samotnie również może założyć rodzinę zastępczą. Osoby opiekujące się przysposobionymi dziećmi otrzymują miesięczne 1000 zł na każde dziecko (1200 zł na dziecko niepełnosprawne).

Takie rodziny wspomaga koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, którym w powiecie oleskim jest Anna Szymanek.

Rodzin zastępczych jest coraz mniej, mimo iż w planach jest docelowa likwidacja domów dziecka i zapewnienie dzieciom właśnie pieczy zastępczej w rodzinach.

- W naszym domu dziecka w Sowczycach mieszka 30 dzieci, ale chcielibyśmy zejść do 15, żeby było bardziej kameralnie - mówi starosta oleski Jan Kus.

Kontakt

Jeśli ktoś jest zainteresowany założeniem rodziny zastępczej, wszelkie informacje uzyska w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie:

PCPR w Oleśnie
ul. Konopnickiej 8
tel. 34 350 51 25

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska