Beskidy na weekend. Świetne szlaki turystyczne na spacer. Opolanie uwielbiają tam jeździć

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Schronisko PTTK na Hali Rysiance Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Schronisko PTTK na Hali Rysiance Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Schronisko PTTK na Hali Rysiance
Mimo kalendarzowej wiosny, lato zawitało już w Beskidach, a to świetna wiadomość na weekend. Warto wykorzystać tak piękną, słoneczną pogodę i wybrać się np. na Żywiecczyznę, aby przemierzać górskie trasy. Poniżej prezentujemy szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim – świetne na spacer, żeby odpocząć, złapać oddech, a przede wszystkim dobrze się bawić.

Świetne szlaki turystyczne na spacer. Pięć propozycji z Beskidu Żywieckiego

Weekend to idealna okazja na wypoczynek w górach. A bezsprzecznie w Beskidach jest mnóstwo malowniczych szlaków turystycznych, które sprawdzą się świetnie jako trasy na spacer, a przy okazji będzie można nimi dotrzeć na piękne i wyjątkowe szczyty. Bez obaw – niektóre potrafią dać w kość, ale znajdziecie tutaj też te mniej wymagające. Poniżej pięć propozycji tras z Beskidu Żywieckiego.

Zobacz zdjęcia:

  • Babia Góra. Szlak: Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa – Babia Góra

    Babia Góra (1725 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, jest chętnie zdobywana o każdej porze roku. Wiosną czy latem powinno być to stosunkowo proste zadanie. Najłatwiejszy, czyli czerwony szlak, prowadzi wprost z Przełęczy Krowiarek, gdzie znajduje się parking. Nic nie powinno nas zaskoczyć. Trasa rozpoczyna się tzw. schodkami, posiada sporo miejsc widokowych, w górnych partiach przebiega pośród kosodrzewiny. Dojście na szczyt Babiej Góry powinno zająć ok. 2,5 godziny.

    Dobrą alternatywą dla tych osób, które szukają wrażeń, może być Akademicka Perć, czyli szlak żółty. Uznawany też za najtrudniejszy szlak w Beskidach. Prowadzi on na Babią Górę od najbardziej stromej, północnej strony szczytu. Jest jednokierunkowy, przeznaczony tylko do podchodzenia. Można, a nawet trzeba na tym szlaku się nieco powspinać.

    Podobnie tutaj będzie wygodnie pozostawić samochód na Przełęczy Krowiarki. Niebieski szlak doprowadzi nas do szlaku żółtego, na którym znajdują się tzw. ubezpieczone miejsca – sekwencje łańcuchów i klamry. Najtrudniejszym miejscem na trasie jest Czarny Dziób, czyli pionowa ściana, która ma ok. 8 m wysokości. Tuż po jej pokonaniu, czekają nas już tylko finałowe metry na szczyt Babiej Góry. Ostatnia prosta to niemal schody, które nie powinny nikomu sprawić trudności. Wejście tym szlakiem zajmie ok. 2 godziny.


  • Wielka Rycerzowa. Szlak: Soblówka – Hala Rycerzowa – Wielka Rycerzowa

    Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.) kusi pięknymi widokami i bardzo klimatycznym schroniskiem. Warto wybrać się na ten beskidzki szczyt żółtym szlakiem z Soblówki. Jest on bardziej widokowy niż czarny, którym również można wyruszyć z tej miejscowości. Wybierając żółty szlak od parkingu asfaltową uliczką przejdziemy do szerokiej leśnej drogi. Potem będzie już bardziej stromo, aż zrobi się widokowo. Po dojściu do polany pozostanie już dosłownie kawałek do Hali Rycerzowej, gdzie stoi urokliwa bacówka. Trochę wyżej znajduje się natomiast szczyt Wielkiej Rycerzowej.


  • Wielka Racza. Szlak z Rycerki Kolonii

    Wielka Racza (1236 m n.p.m.) to kolejny z wyjątkowych szczytów Beskidu Żywieckiego. Najłatwiej i najszybciej na ten szczyt prowadzi szlak żółty z Rycerki Kolonii. Wyprawę zaczniemy właśnie z tej miejscowości, gdzie wyruszamy z parkingu. Trasa na szczyt nie jest zbyt męcząca, jednak prawie cały czas się wspina. Początkowo prowadzi szerokim szlakiem, końcówka natomiast jest bardziej leśna. Piękne widoki towarzyszą nam niemal na całym odcinku, na szczycie znajduje się rozległa polana, na której można odpocząć. Warto skorzystać też ze schroniska czy nacieszyć się widokiem Tatr i Beskidu Śląskiego z platformy widokowej. Wejście tym szlakiem zajmie ok. 1,5 godziny.


  • Pilsko. Szlak: Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko

    Pilsko (1557 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Warto wybrać się na ten szczyt z Korbielowa żółtym szlakiem. Na tę podróż dobrze zarezerwować sobie 3,5 godziny. Samochód zostawić można na parkingu przy ul. Leśnej. Dalej szlak poprowadzi nas wzdłuż potoku Buczynka, następnie granią Czarny Groń wejdziemy na Halę Miziową. Tutaj znajduje się schronisko, gdzie warto odpocząć i coś zjeść. Stamtąd spokojnym spacerkiem dojdziemy w ciągu 30 minut do Pilska. Ze szczytu podziwiać można panoramę Tatr, otoczenie Jeziora Orawskiego, Beskidy Orawskie, Beskid Żywiecki i Śląski.


  • Rysianka. Szlak z Żabnicy Skałki

    Rysianka (1322 m n.p.m.) to jeden z najpiękniejszych zakątków Beskidu Żywieckiego. Warto wybrać się na ten szczyt z Żabnicy Skałki, po drodze przechodząc przez urokliwą Halę Pawlusią (1184 m n.p.m.). Trasa ta oznaczona jest kolorem zielonym. Początkowo szlak wiedzie drogą asfaltową, potem po przejściu drewnianego mostka, zaczyna się leśna droga. Dość wąska, ale też bardzo urokliwa ścieżka prowadzi nas na piękną górską polanę. Stamtąd przyjemnym odcinkiem dotrzemy na Rysiankę. Ta podróż może zająć ok. 2,5 godziny.

    Na Rysiance znajduje się schronisko, z którego roztacza się widok na Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej widoczności także na Tatry i Małą Fatrę. Na rozległej hali kwitną krokusy.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Beskidy na weekend. Świetne szlaki turystyczne na spacer. Opolanie uwielbiają tam jeździć - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska