Bez picia nie ma życia

rys. Andrzej Czyczyło
rys. Andrzej Czyczyło
W upalne dni musimy pić więcej niż zwykle, gdyż bardziej się wtedy pocimy, a to z kolei grozi nam odwodnieniem.

Dorosły człowiek, który waży 70 kg, ma w sobie ok. 45 kg wody. Jej utrata powyżej 2-3 procent ciężaru ciała już powoduje niepożądane objawy takie jak: ogólne osłabienie, kurcze mięśni oraz zaburzenia w układzie krążenia. Natomiast przy większym odwodnieniu dochodzi do zakłóceń w przemianie materii, osłabienia odporności, mniej sprawnie pracują mięśnie i przy każdym ruchu człowiek odczuwa wtedy ból. Bez picia można wytrzymać tylko kilka dni (przeważnie trzy), potem się umiera.

Zapotrzebowanie na płyny zależy od różnych czynników: od wieku, wagi, budowy ciała, płci, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej oraz wilgotności powietrza.
- Zdrowa dorosła osoba powinna wypijać dziennie około dwóch litrów płynów, w co trzeba wliczyć zupę oraz wszelkie płynne posiłki - informuje dr Anna Buczek z przychodni "Polimed" w Opolu. - Natomiast w upały należy pić jeszcze więcej, gdyż człowiek gros tych płynów wtedy wypoci, a wraz z potem "uciekają" ważne elektrolity, sód i potas, decydujące o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W pewnych przypadkach istnieją jednak wskazania indywidualne. Na przykład inne zalecenia odnośnie picia dotyczą osób z niewydolnością krążenia, przyjmujących leki odwadniające i mających skłonność do obrzęków. Powinny one być w kontakcie ze swoim lekarzem, który im przekaże odpowiednie wskazówki.

Aby organizm był prawidłowo nawodniony, powinniśmy pić:
- niegazowane wody mineralne oraz wodę oligoceńską
- soki owocowe i warzywne - szczególnie pomidorowy, ze względu na dużą zawartość sodu i potasu
- ziołowe herbaty
- napoje izotoniczne - zawierające sód, potas, magnez, wapń, fosfor i chlor, które przywracają równowagę wodno-elektrolitową.
- Wód gazowanych się nie zaleca, gdyż mogą one różnie działać na przewód pokarmowy i wywoływać przykre dolegliwości - podkreśla dr Anna Buczek. - Osoby, które nie cierpią na nadciśnienie, mogą w czasie upałów mocniej solić potrawy. A także jadać dużo pomidorów i bananów, bogatych w potas. Często człowiek sam, instynktownie, sięga częściej po pewne produkty, jakby podświadomie wiedząc, czego jego organizm się domaga. W najgorszej sytuacji są natomiast osoby starsze, samotne, które wypijają jedną lub dwie szklanki, bo nie pamiętają o piciu. Im szczególnie grozi odwodnienie.
Pragnienie najłatwiej jest ugasić wtedy, gdy pijemy często, ale dzielimy płyny na małe porcje. Napój nie powinien być ani zbyt zimny, ani zbyt gorący. W upały lepiej się wystrzegać alkoholi, gdyż mają one właściwości moczopędne i szybko mogą doprowadzić do odwodnienia.
W naszym klimacie na odwodnienie narażone są szczególnie osoby pracujące w pomieszczeniach, gdzie panuje szczególnie wysoka temperatura, np. hutnicy, piekarze, ludzie chorzy (będący po zabiegach operacyjnych, nadużywający leków moczopędnych), prowadzący drastyczne odchudzanie.
Okazuje się też, że na niewielkie odwodnienie można być narażonym w trakcie podróży statkiem lub samolotem. Np. w trakcie dwugodzinnego lotu pasażerom ubywa po ok. pół kilograma wody.
Na odwodnienia narażone są też osoby, które uległy zatruciu pokarmowemu. Dlatego muszą one wtedy dużo pić, a nierzadko muszą trafić do szpitala, aby otrzymać kroplówkę, która uzupełni u nich niedobór płynów - w tym elektrolitów.
CZY GROZI CI ODWODNIENIE?
Odpowiedz na poniższe pytania, a się dowiesz.

l Ile szklanek wody wypijasz codziennie?
A. więcej niż 4 szklanki
B. 1-3 szklanki
C. ani jednej.
l Czy jeśli czeka cię zwiększony wysiłek fizyczny, to:
A. pijesz wodę przed nim lub w czasie przerw
B. wypijasz trochę wody po zakończeniu wysiłku
C. pijesz kilka łyków wody dopiero, gdy czujesz pragnienie.
l Jak dużo owoców i warzyw zjadasz codziennie?
A. co najmniej 5 porcji
B. kilka owoców i porcję warzyw w trakcie obiadu
C. rzadko sięgam po owoce i warzywa.
l Ile filiżanek kawy i herbaty wypijasz codziennie?
A. po filiżance rano i po południu
B. 4 lub więcej filiżanek
C. za każdym razem, jeśli mam na to ochotę.
l Czy miewasz trudności z wypróżnianiem?
A. nie
B. od czasu do czasu
C. często.

Jeśli najczęściej wymieniałeś:
A - Twój organizm jest dobrze nawodniony i postępuj tak nadal.
B - Jeszcze odwodnienie Ci nie grozi, ale ogranicz picie kawy i herbaty - na rzecz wody mineralnej.
C - To już sygnał alarmowy. Zacznij pić więcej wody i spożywaj więcej owoców oraz warzyw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska