Bezpieczne ferie w domu i poza nim. O tych zasadach warto pamiętać podczas zimowego wypoczynku. Jak długo trwają ferie zimowe 2023?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
W czasie ferii zimowych 2023 pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: stanie pojazdu, zasadach zachowania w górach, czy miejscach, w których znajdziemy przydatne informacje.
W czasie ferii zimowych 2023 pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: stanie pojazdu, zasadach zachowania w górach, czy miejscach, w których znajdziemy przydatne informacje. 123rf.com
Ferie zimowe 2023 to dwutygodniowa przerwa w roku szkolnym, podczas której dzieci spędzają czas w domu, u rodziny, na zimowiskach czy półkoloniach. Rodzice mogą się zastanawiać, czy są jakieś specjalne przepisy, czy zasady, o których należy pamiętać w tym czasie? Na przykład czy ubezpieczenie szkolne obejmuje wypadki podczas ferii? O co zadbać przed wyjazdem na zimowy wypoczynek? Jak sprawdzić wiarygodność ośrodka, do którego dzieci jadą na obóz oraz kiedy wypadają ferie zimowe w poszczególnych województwach? Podpowiadamy.

Spis treści

Sprawdź wiarygodność miejsca wypoczynku

Warto sprawdzić, czy baza noclegowa, w której dzieci spędzą czas np. na zimowisku, jest obiektem bezpiecznym. To szczególnie ważne, jeśli pierwszy raz korzystamy z danego miejsca. Jak to zrobić?

  • Po pierwsze warto sprawdzić, jaką opinią cieszy się dany ośrodek. W tym z pewnością pomogą media społecznościowe.
  • Po drugie, wiarygodność organizatora wypoczynku można sprawdzić w prowadzonej przez MEiN bazie bezpiecznego wypoczynku. Znajdują się tam potwierdzone miejsca, co daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Po trzecie, można zadzwonić do organizatora lub bezpośrednio do danego ośrodka i dopytać o szczegóły pobytu, rozwiać wszelkie wątpliwości (np. w co są wyposażone pokoje, czy ośrodek jest zamykany na noc itp.).

Masz prawo do sprawdzenia autokaru przed wycieczką

Organizatorzy wakacji, rodzice i opiekunowie mogą sprawdzić na stronie Bezpieczny Autobus, czy autokar, w którym podróżują dzieci, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Ponadto MEiN w komunikacie „Bezpieczne ferie 2023” przypomina, że:

O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

Ubezpieczenie szkolne NNW a ferie zimowe

Rodzice, którzy zastanawiają się, czy ubezpieczenie szkolne od nieszczęśliwych wypadków obowiązuję także w czasie ferii lub wakacji, mogą spać spokojnie. Ubezpieczenie szkolne NNW obejmuje cały rok szkolny łącznie z przerwami, takimi jak święta, długie weekendy czy ferie zimowe. Szczegóły, takie jak zakres refundowanych kosztów i wysokość polisy zależy od wybranego planu ubezpieczenia.

Trwa głosowanie...

Jak spędzasz ferie zimowe?

Co warto sprawdzić przed rodzinnym wyjazdem?

Przede wszystkim należy zrobić przegląd samochodu i upewnić się, że nie zawiedzie nas w drodze. Warto także zaktualizować stan samochodowej apteczki (sprawdzić, czy posiadamy środki opatrunkowe, upewnić się, że środki odkażające rany nie są przeterminowane).

Ferie za granicą. Przydatne strony

Wyjeżdżając na wypoczynek za granicę,warto zorientować się w sytuacji na granicach oraz ważnych alertach dotyczących np. pogody, wydarzeń w danym kraju, które mogą utrudniać ruch na drogach, a także o aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Te informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w zakładce „Informacje dla podróżujących”. W komunikacie o bezpiecznych feriach 2023 MEiN zachęca także to korzystania z aplikacji Polak za granicą, w której znajdują się m.in. kontakty do polskich placówek zagranicznych.

Ferie w górach. Bezpieczeństwo na stokach

Szczegółowy poradnik dotyczący zasad bezpieczeństwa m.in. podczas zabaw na lodzie opublikowała komenda policji w Białymstoku. W poradniku znajdziemy następujące informacje:

  • zasady bezpieczeństwa dotyczące zabaw na śniegu, lodowisku i podczas kuligów,
  • zasady bezpieczeństwa podczas ferii spędzanych w górach,
  • co powinno się znaleźć w podstawowym ekwipunku,
  • bezpieczeństwo na stokach,
  • zasady bezpieczeństwa podczas ferii w domu i poza domem.

Terminy ferii zimowych. Kiedy wypadają w poszczególnych województwach?

W roku szkolnym 2022/2023 ferie zimowe trwają w Polsce od 16 stycznia do 26 lutego. W tym przedziale czasowym i w różnych terminach odbywają się ferie w poszczególnych województwach. Oto harmonogram:

  • 16-29 stycznia 2023 r.: woj. lubelskie, woj. łódzkie, woj. podkarpackie, woj. pomorskie, woj. śląskie
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13-26 lutego 2023 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
A jak wyglądał powrót do szkoły po feriach zimowych? Uczniom za środek transportu służyły np. narty.

Ferie zimowe na starych fotografiach i w opowieściach. Jak d...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczne ferie w domu i poza nim. O tych zasadach warto pamiętać podczas zimowego wypoczynku. Jak długo trwają ferie zimowe 2023? - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie