Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018 - wyniki konkursu. Poznaj laureatów

Oprac. AGW
pixabay.com
Spośród 1087 gospodarstw zgłoszonych do XVI edycji konkursu komisja wybrała do najbezpieczniejsze w tym roku w Polsce. Zwycięskie okazało się gospodarstwo Agaty i Zbigniewa Przyjemskich z Kamieńczyc w województwie świętokrzyskim. Do kogo powędrowały wyróżnienia?

Do udziału w XVI edycji zgłoszono 1 087 gospodarstw indywidualnych (o 66 więcej niż w roku ubiegłym). Większość zgłoszonych gospodarstw indywidualnych stanowią stanowią te o powierzchni do 50 ha (było ich 824 z 1087), w tym mieszany profil produkcji prowadzi 453 gospodarstw.

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizują: ministerstwo rolnictwa, KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy oraz ARiMR. Celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Komisje konkursowe sprawdzały organizację obejścia i podwórza gospodarstwa; ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych; stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym; warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich; wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej; przechowywanie środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych; estetykę gospodarstw; zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.

W finale uczestniczyło: 10 gospodarstw z produkcją roślinną, z czego w 3 uprawiano warzywa, a w 1 prowadzono produkcję sadowniczą; 2 z hodowlą trzody chlewnej; 2 z hodowlą drobiu; 1 z hodowlą bydła mięsnego i 1 z hodowlą owiec.

Poznaj laureatów i wyróżnionych w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018:

Laureaci, czyli państwo Agata i Zbigniew Przyjemscy otrzymują nagrodę Prezesa KRUS – ciągnik rolniczy Ursus C- 380 o mocy 55 KW. Drugie miejsce i nagrodę pieniężną Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznano: Państwu Anecie i Radosławowi Bakajom z Wierzbicy w województwie lubelskim. Trzeciego miejsca nie przyznano. Więcej o zwycięzcach: Gospodarstwo Agaty i Zbigniewa Przyjemskich z Kamieńczyc najbezpieczniejsze w kraju. Wygrali traktor!

Wyróżnienia specjalne otrzymali:
 za prowadzenie w trudnych warunkach geograficznych, w Tatrzańskim Parku Narodowym bezpiecznej hodowli owiec, kultywowanie tradycyjnej produkcji oscypków oraz dbałość i poszanowanie dziedzictwa regionu Maria i Stanisław Rychtarczykowie z Gronia w woj.małopolskim;
 za stosowanie systemu rolnictwa precyzyjnego wykorzystującego wysoko rozwinięte technologie nawigacyjne i informatyczne Gabriela i Krzysztof Stachowiczowie z Siedlec w woj. dolnośląskim;
 za dbałość o bezpieczne przechowywanie i stosowanie substancji niebezpiecznych Marzena i Grzegorz Czerwonkowie z Woli Pawłowskiej w woj. mazowieckim;
 za wyposażenie i organizację warsztatu narzędziowego Sylwia, Andrzej i Paweł Janczyszynowie z Rożniątowa w woj. opolskim;
 za aranżację siedliska gospodarstwa uwzględniającą naturalne walory i zasoby środowiska Andżela i Zygmunt Stępniowie z Kiczarowa w woj. zachodniopomorskim.

Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym przyznano Sylwii i Mariuszowi Pawlakom z Poddębic w województwie kujawsko-pomorskim.

Pozostali laureaci etapu centralnego otrzymują nagrody ufundowane przez organizatorów i fundatorów za udział w finale Konkursu i stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym:

 • Ewelina i Jan Cisakowscy z Gołaszyna w województwie lubuskim;
 • Wioletta i Adam Strachowie z Dańkowa w województwie łódzkim;
 • Natalia i Marcin Latałowie z Przerytego Boru w województwie podkarpackim;
 • Urszula i Bartłomiej Micunowie ze Starej Kolonii w województwie podlaskim;
 • Paweł Hazuka z Banina w województwie pomorskim;
 • Mariola i Brunon Masny z Poręby w województwie śląskim;
 • Marlena i Wojciech Wydorscy z Biskupca w województwie warmińsko-mazurskim;
 • Izabela i Roman Wojtkowiakowie z Czarnej Wsi w województwie wielkopolskim.

Uczestnicy etapu centralnego Konkursu, właściciele 16 gospodarstw uczestniczących otrzymają:
 grawertony okolicznościowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
 zestawy odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej, ufundowane przez Głównego Inspektora Pracy;
 zestawy odzieży ochronnej do wykonywania oprysków, ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin;
 dyplomy od organizatorów;
 roczne prenumeraty wydawnictw rolniczych

Centralna Komisja Konkursowa dodatkowo wyróżniła za wyjątkową dbałość o estetykę obejścia gospodarskiego i duży wkład pracy w tworzenie wspaniałych krajobrazów wiejskich Państwa:

 • Mariolę i Brunona Masnych z województwa śląskiego;
 • Wiolettę i Adama Strachów z województwa łódzkiego;
 • Urszulę i Bartłomieja Micunów z województwa podlaskiego;
 • Izabelę i Romana Wojtkowiaków z województwa wielkopolskiego.

Oficjalne podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Bednarach podczas targów AGRO SHOW.

Wideo

Materiał oryginalny: Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018 - wyniki konkursu. Poznaj laureatów - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie