Bezpiecznie w łazience

Redakcja
Anna Bargieł
Anna Bargieł
Z Anną Bargieł, magistrem rehabilitacji, rozmawia Lina Szejner

- Planując urządzanie łazienki, nie myślimy o tym, że będziemy z niej korzystać także wtedy, gdy złamiemy nogę lub będziemy musieli się zaopiekować niepełnosprawnym rodzicem.
- Powiem więcej: projektując łazienkę, zapominamy o tym, żeby sobie zapewnić w niej bezpieczeństwo. Wybierając płytki, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich kolor i wzór, a nie na to, czy nie są zbyt śliskie.
- Nie nastawiając się zatem ani na późną starość, ani na niepełnosprawność, jakich błędów powinniśmy unikać przy urządzaniu łazienki?
- Przede wszystkim w łazience musi być dobra wentylacja i sprawny, konserwowany i poddawany przeglądom piecyk gazowy. Starajmy się także unikać progu przy wejściu do łazienki.
- Jeśli mamy małą łazienkę i musimy wybierać: albo wanna, albo prysznic, jaką należy podjąć decyzję?
- Prysznic zabiera mniej miejsca i pozwala na oszczędność wody. Kiedy w domu zamieszka osoba niepełnosprawna i przystosowujemy łazienkę do jej potrzeb, wybór jest oczywisty - tylko prysznic. W takiej sytuacji najlepiej będzie zrezygnować w ogóle z montażu brodzika. Warto osłonić natrysk dwoma murkami po obu stronach, w środku zainstalować kratkę ściekową, a całość osłonić parawanem. Pod taki prysznic osoba niepełnosprawna może wjechać nawet wózkiem inwalidzkim.
- Łazienki dla osób, które poruszają się na wózkach, muszą być odpowiednio zaprojektowane, ale więcej jest takich sytuacji, kiedy to mieszkanie użytkują osoby starsze, mniej sprawne, z zawrotami głowy. Jak takim lokatorom zapewnić bezpieczeństwo i możliwość pełnej samoobsługi?
- Najłatwiej i najprościej jest zamontować uchwyty - przy toalecie, a także przy wannie. W sklepach jest wiele bardzo estetycznych tego typu akcesoriów, zupełnie niekłopotliwych w montażu. Możemy zamontować na przykład uchwyt przyścienny, a także taki, który umieszczony zostanie w poprzek wanny. Bardzo ułatwia on życie mniej sprawnym użytkownikom łazienki. Wygodna jest także ławeczka, którą można dostać w sklepie z artykułami do rehabilitacji. Może ona pełnić funkcję stopnia, po którym - przy czyjejś pomocy - może dostać się do wanny osoba, która nie jest w stanie podnieść nogi. Po wejściu do niej ławeczkę można wstawić do wanny, by łatwiej było w niej siedzieć i z niej wychodzić. Jeśli ktoś zachoruje, może ona pełnić rolę stolika, na którym podajemy posiłek osobie leżącej w łóżku. Posiadacze wanny mogą kupić w sklepie rehabilitacyjnym obrotowy fotel, który można wstawić do wanny. Nie należy zapominać o tym, by na dno położyć matę antypoślizgową. Kupując dywaniki do łazienki, sprawdzajmy, czy mają one na spodzie odpowiednią tkaninę, która uniemożliwi ślizganie się po mokrej podłodze łazienki.
- O czym należy pamiętać przy urządzaniu łazienki dla osoby mniej sprawnej?
- O tym, by wszystkie baterie i pokrętła znajdowały się na jednej wysokości, a użytkownik miał do nich swobodny dostęp.
- Czy na adaptację łazienki można otrzymać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych?
- Tak. Obecnie jego dysponentem są starostwa, a w nich centra pomocy rodzinie. Tam należy się dowiadywać, jakie warunki trzeba spełnić, by taką pomoc otrzymać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska