Bezpieczny piątek. Akcja policji i pracowników kolei w Opolu

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Akcja bezpieczny przejazd na ul. Morcinka w Opolu.
Akcja bezpieczny przejazd na ul. Morcinka w Opolu. PKP PLK
Straż Ochrony Kolei, policja oraz pracownicy PKP PLK zorganizowali dziś w Opolu akcję "Bezpieczny piątek". Chodzi o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

Początek kwietnia tego roku, przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Grodkowie. 49-letni kierowca renault megane nie zatrzymuje się przed przejazdem kolejowym i wjeżdża pod szynobus relacji Brzeg-Kędzierzyn-Koźle. Nieprzytomnego kierowcę śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabiera do szpitala. Żadnemu z 19 pasażerów pociągu nic się nie stało.

- Bo samochód, nieważne osobowy, czy ciężarowy, w zderzeniu z pociągiem nie ma najmniejszych szans - przestrzega nadkomisarz Marzena Grzegorczyk, rzeczni prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Mimo to kierowcy ryzykują i przejeżdżają przez przejazdy kolejowe nawet wtedy, gdy widać już nadjeżdżający skład, ignorują znaki STOP-u, w ostatniej chwili przejeżdżają pod zamykającymi się rogatkami czy ruszają, kiedy zapory jeszcze się dobrze nie podniosły i wciąż mruga czerwone światło na sygnalizatorze.

Jak wynika ze statystyk opolskiej policji, w tym roku na niestrzeżonych przejazdach kolejowych doszło do jednego wypadku, w którym ciężko ranna została jedna osoba oraz do sześciu kolizji, na strzeżonych do 5 kolizji. Natomiast w całym ubiegłym roku na niestrzeżonych przejazdach zanotowano 14 zdarzeń, a na strzeżonych 8. Ze statystyk widać jak na dłoni, że te strzeżone są bezpieczniejsze.

- Dlatego w ostatnim czasie modernizujemy przejazdy - mówi Mirosław Siemieniec z PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie. - Naprawiamy jezdnie, montujemy zapory i półzapory oraz inne urządzenia sygnalizujące to, że nadjeżdża pociąg. Coraz więcej jest też przejazdów obejmowanych całodobowym monitoringiem.

Półrogatki montowane są właśnie m.in. na przejeździe przy ul. Morcinka w Opolu, na linii kolejowej Opole - Częstochowa, wcześniej przejazd był wyposażony w sygnalizację świetlną. W sumie w najbliższym czasie bezpieczeństwo zostanie poprawione na 14 przejazdach kolejowo-drogowych w regionie. Kolej prowadzi też sporo akcji edukacyjnych.

- Bo aż 98 procent wypadków, do których dochodzi na przejazdach spowodowanych jest z winy kierowców, ale i pieszych - mówi Joanna Kuśnierz-Grus, koordynator Kampanii Społecznej Bezpieczny Przejazd "Zatrzymaj się i Żyj" z PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii Kolejowych w Opolu.

Dziś w Opolu Straż Ochrony Kolei, policja oraz pracownicy PKP PLK zorganizowali akcję "Bezpieczny piątek".

- Przyglądaliśmy się jak kierowcy i piesi zachowują się na przejazdach - mówi Joanna Kuśnierz-Grus. - Sześć osób zostało pouczonych, rozdaliśmy też 100 ulotek edukacyjnych promujących hasło "Zatrzymaj się i żyj".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska