Bezpieczny transport. Opole pokazało gigantyczny projekt za...

  Bezpieczny transport. Opole pokazało gigantyczny projekt za 76 milionów złotych

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Janowski

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Pierwszym elementem jest budowa mostu z kładką pieszo - rowerową wzdłuż ulicy Niemodlińskiej oraz buspasem.

  Pierwszym elementem jest budowa mostu z kładką pieszo - rowerową wzdłuż ulicy Niemodlińskiej oraz buspasem. ©Sławomir Mielnik (o)

  Ponad 76 milionów złotych będzie kosztować projekt "Bezpieczny transport w Opolu". Zakłada m.in. budowę mostu, poszerzenie ulicy Niemodlińskiej oraz montaż dwóch tysięcy lamp.
  Pierwszym elementem jest budowa mostu z kładką pieszo - rowerową wzdłuż ulicy Niemodlińskiej oraz buspasem.

  Pierwszym elementem jest budowa mostu z kładką pieszo - rowerową wzdłuż ulicy Niemodlińskiej oraz buspasem. ©Sławomir Mielnik (o)

  Projekt był od dawna przygotowywany przez ratusz, ale dopiero dziś po raz pierwszy pokazano go w całości. Kilka dni wcześniej został bowiem złożony w biurze Aglomeracji Opolskiej, która ma go w dużej części sfinansować.

  - To jest pierwszy z kilku projektów „Opole Smart City”, dzięki którym poprawimy jakość komunikacji, na którą patrzymy szerzej niż tylko ruch samochodowy - podkreśla Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola ds. komunikacji.

  Pierwszym elementem jest budowa mostu z kładką pieszo - rowerową wzdłuż ulicy Niemodlińskiej oraz buspasem. Całe zadanie jest obecnie warte 26,9 miliona złotych, a sama inwestycja niedawno wystartowała.

  - Nie mogliśmy już dłużej z nią czekać, a rozpoczęcie budowy nie przekreśla w żaden sposób jej dofinansowania - podkreśla Mirosław Pietrucha.

  Nie mniej ważną częścią projektu jest poszerzenie ulicy Niemodlińskiej do czterech pasów ruchu. Chodzi o odcinek pomiędzy mostem nad kanałem Ulgi, a skrzyżowaniem z ulicami Wojska Polskiego i Hallera, na którym przewidziane są również nowe chodniki, zatoki autobusowe oraz ścieżki rowerowe i oświetlenie. Wartość tego zadania to 18,2 mln zł.

  - Mówimy o wjeździe do centrum Opola, z którego korzystają nie tylko opolanie, ale również w dużej części mieszkańcy Aglomeracji Opolskiej - mówi Mirosław Pietrucha.

  Trzecim komponentem projektu jest budowa ścieżek rowerowych wzdłuż ulic Budowlanych i Marka z Jemielnicy, a także przebudowa kładki pieszej pod mostem kolejowym w ciągu ulicy Jana Dobrego na Pasiecie. Zakłada się również zakup elektronicznych tablic, które zostaną zamontowane na przystankach i będą informować o czasie, jaki pozostał do przyjazdu autobusu. Tę część koncepcji miasta wyceniono na około 4,6 mln zł.

  Na planach ratusza skorzystają także piesi, bo ratusz chce zamontować aż 2025 energooszczędnych latarni na ulicach. Pojawią się nie tylko na ulicy Niemodlińskiej, ale również na ul. Kościuszki, Oleskiej, Wrocławskiej i w dzielnicy generalskiej.

  - W grę wchodzi kilkadziesiąt ulic, w różnych dzielnicach miasta - zaznacza Pietrucha. - Warto pamiętać, że obecnie mamy w Opolu ponad 9 tysięcy lampy, a my chcemy teraz ponad 2 tys. z nich wymienić na nowe, które są nie tylko oszczędniejsze w użytkowaniu, ale również świecą znacznie mocniej. Takiej wymiany lamp w Opolu jeszcze nie było.

  M.in. dlatego cały projekt jest warty 76,9 mln zł, a miasto stara się w AO o 65,4 mln zł. Decyzja ma zapaść jesienią, ale jak słyszymy od członków aglomeracji, dofinansowanie pomysłów Opola jest przesądzone.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Wideo