Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznawia bezpłatne badania oraz porady adresowane do kobiet w ciąży oraz rodzin z dziećmi do lat 2 udzielane w Poradni Neonatologicznej oraz w Szkole Rodzenia w ramach projektu „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – edycja 2”.
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego zostanie zakończony 31 grudnia 2021 r.
Świadczenia w ramach projektu są podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich jest adresowany przede wszystkim do kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, ale także rodziców i opiekunów prawnych dzieci w wieku do lat 2. Poza specjalistycznymi badaniami (np. badania prenatalne) oraz uczestnictwem w zajęciach w Szkole Rodzenia, mogą także skorzystać z poradnictwa licznych specjalistów.
W ofercie są m.in. porady lekarza neonatologa, przede wszystkim adresowane do rodziców wcześniaków oraz matek, u których podczas badań prenatalnych wykryto nieprawidłowości w rozwoju dziecka. W ramach konsultacji specjaliści szczegółowo omawiają występujący u dziecka problem i przedstawiają możliwości diagnostyczno-terapeutyczne. W przypadku dzieci z wykrytymi wadami rozwojowymi szczególnie ważne jest, aby rodzice mogli świadomie przygotować się do ich przyjścia na świat.
Drugi blok projektu jest poświęcony przede wszystkim diagnostyce rozwoju dziecka od urodzenia do lat 2. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lekarze - np. pediatra, neurologopeda, fizjoterapeuta - obejmują dzieci specjalistyczną opieką. Wszystkie stosowane metody diagnostyczne rozwoju dziecka są nieinwazyjne. Z części z nich można skorzystać jeszcze podczas hospitalizacji, gdyż wykonuje się ją u dzieci w wieku od urodzenia do 2. miesiąca życia.
W ramach projektu, czyli bez wskazań i skierowania, w Poradni Neonatologicznej Klinicznego Centrum wykonywane jest również m.in. profilaktyczne badanie USG przezciemieniowe oraz jamy brzusznej. Badania te służą wczesnej diagnostyce wad wrodzonych, a także wykrywaniu wczesnych stadiów chorób rozpoczynających się w wieku niemowlęcym.
Od początku realizacji projektu ze świadczeń skorzystało ponad 6 000 osób. Wartość projektu to 7,7 mln zł, z czego 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.
Szczegóły dotyczące projektu są na stronie: http://dlarodziny-ginekologia.opole.pl.
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?