Bezrobocie na Opolszczyźnie pod kontrolą

Redakcja
Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu na bieżąco monitoruje stan bezrobocia w naszym województwie.

Jak wynika z badań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, długotrwałe pozostawanie bez zatrudnienia niesie ze sobą liczne, negatywne skutki. Należą do nich m.in. nasilające się poczucie bezużyteczności, brak wpływu na otaczającą rzeczywistość oraz postępujące wrażenie bezradności czy bezsilności.

Dodatkowo zauważono, że długotrwale bezrobotni zmieniają swoje otoczenie społeczne, coraz częściej przebywając z innymi bezrobotnymi, co z całą pewnością nie przekłada się na zmianę własnego położenia.

Działania urzędów pracy zorientowane są na aktywizację bezrobotnych oraz podniesienie ich kompetencji. Badania przeprowadzone przez WUP wskazują, że gotowość do podnoszenia własnych kwalifikacji (chęć uczestnictwa w kursie/szkoleniu organizowanym przez PUP) charakterystyczna jest dla ponad 3/4 badanych respondentów, z czego około 40% wyraża zdecydowane zainteresowanie.

Wśród najpopularniejszych kursów, w jakich chcieliby uczestniczyć bezrobotni, należy wymienić naukę języka obcego, obsługę komputera oraz szkolenia związane z pracą biurową. Również znaczna część respondentów wyraża zainteresowanie podjęciem własnej działalności gospodarczej. Łącznie 26% ankietowanych wykazuje pozytywny stosunek do takiej formy wsparcia.

Według danych statystycznych, na koniec czerwca 2010 roku spośród 45 418 bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na Opolszczyźnie, 18 780 osób stanowili długotrwale bezrobotni (41%). Udział kobiet wśród długotrwale bezrobotnych wyniósł 59% (11 062 osoby).

W ciągu I półrocza 2010 roku bilans osób długotrwale bezrobotnych był korzystny: wyrejestrowano z ewidencji urzędów pracy 7 603 takie osoby, czyli o 410 więcej niż zarejestrowano. Spośród wszystkich osób wyrejestrowanych co trzecia (31%) była osobą długotrwale bezrobotną.

Najczęstszą przyczyną opuszczania przez osoby długotrwale bezrobotne rejestrów PUP jest podjęcie pracy. W okresie styczeń-czerwiec 2010 roku 2 185 osób długotrwale bezrobotnych podjęło zatrudnienie.
Popularną formą aktywizacji osób bezrobotnych długotrwale były szkolenia. W I półroczu 2010 roku na szkolenia skierowano 835 osób długotrwale niepracujących i stanowiły one 35% wszystkich uczestników szkoleń. Bezrobotni długotrwale wyrażają również zainteresowanie podejmowaniem własnej działalności gospodarczej. Na 580 bezzwrotnych dotacji udzielonych w I półroczu 2010 roku co czwarta (24%, 138 dotacji) przypadła osobie długotrwale bezrobotnej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska