Bezrobocie niskie w statystykach. O dobrą pracę nadal trudno

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Spawacze to na opolskim rynku pracy bardzo poszukiwani fachowcy. Podobnie jak budowlańcy, kierowcy samochodów ciężarowych, inżynierowie elektronicy i specjaliści z branży IT.
Spawacze to na opolskim rynku pracy bardzo poszukiwani fachowcy. Podobnie jak budowlańcy, kierowcy samochodów ciężarowych, inżynierowie elektronicy i specjaliści z branży IT. Fot. Andrzej Banaś
Wprawdzie bezrobocie na Opolszczyźnie rok do roku spadło, ale o dobrą pracę nadal trudno. Dominują ofert albo za minimalną pensję, albo dla fachowców w wybranych branżach.

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane o bezrobociu w styczniu. Na Opolszczyźnie wyniosło ono 9,3 proc. (bez pracy było 34 tysiące mieszkańców regionu), podczas gdy w kraju 8,6 proc. (1 mln 397 tys. bezrobotnych).

Jak zauważa Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, w porównaniu ze styczniem 2016 roku stopa bezrobocia jest u nas niższa o 1,4 proc. (spadła z 10,7 proc.). - To zasługa zwiększającej się liczby firm i miejsc pracy. Strefy ekonomiczne w Ujeździe, Opolu, Skarbimierzu czy Kluczborku są już pełne lub się zapełniają - mówi dyrektor Suski.

- W samym Opolu w styczniu było 3868 osób bez pracy, a w powiecie opolskim 3482 osoby. Stopy bezrobocia dla miasta i powiatu wyniosły 5,4 proc. i 9 proc. - informuje Irena Lebiedzińska, dyrektor PUP w Opolu. - Sytuacja nie jest więc zła - ocenia.

Choć statystyki napawają optymizmem, problemem pozostaje niedopasowanie kwalifikacji poszukujących pracy do potrzeb firm działających i lokujących się w regionie. Z przeglądu ofert na popularnych portalach wynika, że firmy potrzebują pracowników na produkcję (najczęściej za minimalne wynagrodzenie lub niewiele wyższe) albo wykształconych fachowców: inżynierów elektroników, specjalistów z branży IT.

Opolanie, którzy nie znajdą pracy w regionie, szukają jej także w innych województwach

Podobne jest z ofertami pracy tymczasowej. Jedna z opolskich agencji poszukuje m.in. osób bez kwalifikacji do produkcji, budowlańców, spawaczy, kierowców samochodów ciężarowych. - Wynagrodzenie, w zależności od kwalifikacji i branży, waha się od minimalnej krajowej do nawet 30 zł na rękę za godzinę - mówi Robert Słowik z Weegree.

- Dla osób z wykształceniem nietechnicznym jest albo praca w branży ubezpieczeniowej, albo w charakterze przedstawicieli handlowych, zwykle na zasadzie samozatrudnienia - żali się pani Beata z Opola. - Dla kogoś takiego jak ja - z wieloletnim doświadczeniem na kierowniczych stanowiskach menedżerskich - pracę z ogłoszenia znaleźć trudno. Biorę udział w wieloetapowych rekrutacjach, a na końcu słyszę, że firma chciała się zorientować, kogo znajdzie na rynku albo że mam... za wysokie kwalifikacje.

Dlatego - jak zauważa Małgorzata Stelmaszek z PUP w Opolu - wielu Opolan znajduje zatrudnienie poza regionem. W 2016 r. ponad 90 osób zarejestrowanych w opolskim PUP skorzystało z bonu na zasiedlenie, podejmując pracę na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i Wielkopolsce.

W firmach duża rotacja

Z badań firmy doradztwa personalnego Hays Poland wynika, że zdecydowana większość pracowników z optymizmem patrzy w przyszłość i pozytywnie ocenia najbliższą perspektywę swojej kariery zawodowej. Co czwarty z badanych rozważa zmianę pracy w ciągu pół roku, 22 proc. daje sobie rok, a 24 proc. planuje to zrobić w ciągu 2 lat. 13 proc. nie planuje zmian zawodowych.

- Przed firmami stoi wyzwanie poradzenia sobie z rotacją pracowników i zatrzymaniem najlepszych - oceniają przedstawiciele firmy. W opinii pracowników dobry pracodawca to taki, który zapewnia możliwości rozwoju (tak odpowiedziało 29 proc. badanych) oraz udziału w ciekawych projektach (23 proc.). Na atrakcyjność oferty pracy wpływa też troska pracodawcy o równowagę życia zawodowego i prywatnego pracowników, stabilność zatrudnienia oraz atmosfera w pracy.

Ukraińscy pracownicy receptą polskiego rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska