Bezrobocie po niemiecku

Lina Szejner
Wczoraj w Izbie Gospodarczej Śląsk odbyły się warsztaty dla kierowników powiatowych urzędów pracy, które prowadzili eksperci z Berlina.

Dzielili się doświadczeniami z prowadzenia programów dla bezrobotnych w najuboższej dzielnicy Neukelln, gdzie stopa bezrobocia wynosi 23,9 proc., a 15 tys. osób żyje nie z pracy, lecz ze świadczeń socjalnych.
- Jedno jest w Neukelln pozytywne - działa tam 21 tys. małych i średnich firm - powiedział Reiner Aster, dyrektor firmy konsultingowej GSUB z Berlina. Nasze działania szły więc w dwu kierunkach. Staraliśmy się pomóc tym firmom, by utrzymały się na rynku, oraz pomóc osobom, które straciły pracę. Firmy nie zawsze chętnie przyjmowały naszą pomoc. Nie chciały, by ich problemy wydostały się na zewnątrz. Trzeba wiec było sporo cierpliwości, aby zechciały skorzystać z pomocy. Polegała ona m.in. na zdiagnozowaniu sytuacji, pomocy w zdobywaniu ponadregionalnych rynków zbytu, wskazania nowych obszarów działalności biznesowej, nowych kanałów dystrybucyjnych. Współpracowaliśmy przy tym nie tylko z zarządami firm, lecz także z przedstawicielami pracowników. W taki sposób w ramach jednego programu uzdrawialiśmy 24 firmy, które dzięki temu utrzymały się na rynku. Uważamy, że profilaktyka jest w walce z bezrobociem najważniejsza.
Druga część działalności firmy konsultingowej kierowanej przez Reinera Astera związana jest z pomocą ludziom, którzy tracą pracę. Jedną z możliwości pomocy takim osobom jest znalezienie części z nich pracy w zakładzie o pokrewnym profilu, początkowo na kilka miesięcy. Są to stanowiska dotowane. Każdy rodzaj pomocy jest dostosowany do sytuacji kandydata na bezrobotnego. Osobom niepełnosprawnym wskazywane są instytucje, w których mogą one otrzymać różnego rodzaju pomoc. Szczególną troską otacza się te osoby, które mają za sobą 25-30-letni staż i nigdy nie były zwolnione.
Zdaniem Reinera Astera, pomoc musi być dostosowana do potrzeb firmy i konkretnego człowieka. W walce z bezrobociem liczy się przede wszystkim polityka prewencyjna. Wszystkie świadczone usługi zarówno dla firm, jak i dla osób pozostających bez pracy, zwłaszcza trwale bezrobotnych, powinny być bezpłatne. Firma konsultingowa z Niemiec świadczyła swoje usługi ze środków Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska