Bezrobocie w powiecie opolskim wciąż spada

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Zakład Polarisa działa na ulicy Wspólnej od 2014 roku. Już niebawem tuż obok ma ruszyć kolejna inwestycja. Firma MRP chce budować na bazie quadów pojazdy specjalne.
Zakład Polarisa działa na ulicy Wspólnej od 2014 roku. Już niebawem tuż obok ma ruszyć kolejna inwestycja. Firma MRP chce budować na bazie quadów pojazdy specjalne. Sławomir Mielnik (O)
Z miesiąca na miesiąc bezrobocie w powiecie opolskim spada - mówi Irena Lebiedzińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. - Notujemy też coraz więcej ofert pracy. Chodzi przede wszystkim o miasto Opole, ale są też oczywiście oferty z innych miejscowości.

Jak mówi dyrektor Lebiedzińska, jeśli chodzi o zatrudnienie, to nie można rozgraniczać powiatu od Opola.

- Bo stolica województwa daje pracę sporej części mieszkańców okolicznych miejscowości - mówi dyrektor PUP-u. - Tak naprawdę jedyną przeszkodą, oprócz wymaganych na dane stanowisko kwalifikacji, jest dojazd. Kolej polikwidowała połączenia, to samo zrobiły PKS-y, więc ludzie z małych miejscowości nie mają jak dostać się do pracy.

W najbliższym czasie na pracę szanse mają m.in. inżynierowie. W Opolu rozbudowuje się m.in. firma ifm ecolink specjalizująca się w produkcji urządzeń niezbędnych w automatyce przemysłowej, która otworzyła właśnie centrum badań i rozwoju. Zatrudniła już 10 inżynierów, do końca roku ma ich być kolejnych 26, a docelowo nawet 100.

W Opolu inwestuje też firma GSS z branży motoryzacyjnej, która postawiła fabryką w opolskiej podstrefie ekonomicznej. Amerykański koncern będzie produkować tam wałki układu kierowniczego do samochodów. Do czerwca załoga ma liczyć ok. 60-70 osób, a do końca roku 100-120.

Do budowy zakładu przy ul. Wspólnej w Opolu przymierza się firma MRP z Tarnowskich Gór, która zamierza produkować pojazdy specjalne na bazie quadów powstających w pobliskim Polarisie. Firma odebrała zezwolenie od zarządu Specjalnej Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej i zagwarantowała wydanie co najmniej 11 mln zł oraz zatrudnienie minimum 45 pracowników do 2020 roku.

Według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy na koniec marca stopa bezrobocia w powiecie opolskim wynosi 10,5 proc. Dla porównania w całym regionie - 10,3 proc. Najwięcej bezrobotnych jeśli chodzi o liczbę jest w gminie Ozimek 655, zaraz potem w Niemodlinie - 583. Po drugiej stronie znajduje się gmina Tułowice - 172 bezrobotnych i Chrząstowice - 185.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska