Bezsenność i depresja

Redakcja
z Marią Waloszek-Brzozoń, zastępcą dyrektora ds. medycznych

Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Opolu
- Ostatnio bardzo mocno reklamowana jest melatonina, sprzedawana bez recepty, która podobno jest skutecznym środkiem na bezsenność. Czy faktycznie można ten hormonalny lek zażywać bezkarnie?
- Melatonina to nie jest lek, jako taki, na bezsenność, chociaż faktycznie tak się go reklamuje. Natomiast ma on zastosowanie w leczeniu szczególnego rodzaju depresji - zimowej, zwanej też inaczej sezonową. A bezsenność, trudności z zasypianiem, to jest tylko wycinek zespołu depresyjnego.
- Jak działa melatonina?
- Uważa się, że do depresji sezonowej przyczynia się niewydolność grasicy, jednego z gruczołów dokrewnych, odpowiedzialnego za wytwarzanie melatoniny. Odpowiednia jej podaż w formie tabletki przywraca równowagę tego hormonu w organizmie, co powoduje, że człowiek czuje się lepiej, ma lepszy nastrój i napęd do życia, przestaje mieć kłopoty z zasypianiem.
- Laik, kupując ten specyfik, myśli, że ułatwi on sen, tymczasem leczy konkretną chorobę. Nawet nie wie, jak długo można go zażywać...
- Dlatego trzeba najpierw zgłosić się do lekarza, poddać się badaniom, aby mieć potwierdzenie, że chodzi o depresję sezonową, a bezsenność jest jednym z jej objawów. Wtedy zażywanie melatoniny jest celowe. Nie można żadnego leku, a zwłaszcza tego rodzaju, stosować w ciemno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska