Bezsenność. Jak zadbać o dobry sen?

fot. sxc
Należy kłaść się spać tylko wtedy, gdy zmęczony organizm sam się tego domaga.
Należy kłaść się spać tylko wtedy, gdy zmęczony organizm sam się tego domaga. fot. sxc
Wysypianie się jest tak samo ważne dla naszego zdrowia jak odpowiednia dieta i ruch.

Jednym wystarcza 5 godzin snu, a inni potrzebują nawet 10. Sen to czas regeneracji dla organizmu, abyśmy mogli w dzień normalnie funkcjonować. Jego niedostatek powoduje, że człowiek jest osowiały, ma kłopoty z koncentracją, co źle wpływa na wykonywaną przez niego pracę, na naukę, a także - na stosunki z innymi ludźmi.

Niewyspanie może bowiem wywoływać u niego drażliwość, niechęć do rozmów, podejmowania życia towarzyskiego. Myśli się wtedy tylko o jednym - żeby porządnie się wyspać.

Jeśli kłopoty z zaśnięciem mają charakter incydentalny, to nie ma czym się martwić. Gorzej, gdy zdarzają się coraz częściej i zaczynają komuś mocno uprzykrzać życie.

- Jeśli bezsenność trwa dłużej niż cztery tygodnie, to ma ona wówczas charakter przewlekły i taki stan uważa się za chorobę - mówi dr Bożena Wąsiak, neurolog z Kędzierzyna-Koźla. - Dlatego należy wtedy wkroczyć z leczeniem farmakologicznym, a także zaproponować pacjentowi psychoterapię.
Bezsenność należy leczyć i - co ważne - można ją wyleczyć całkowicie.
Należy jednak pamiętać, że możliwe są jej nawroty, na przykład z powodu nagłego silnego stresu, spowodowanego problemami w pracy lub w rodzinie.

Jeśli kłopoty ze snem nie przybrały jeszcze poważnego charakteru, można poradzić sobie samemu, sięgając po preparaty ziołowe, dostępne w wolnej sprzedaży.

Poleca się specyfiki mające w swoim składzie melisę, kozłek lekarski, szyszki chmielu, męczennicę cielistą czy dziurawiec. Niektóre z nich zawierają więcej niż jedną z tych roślin i są wtedy bardziej skuteczne. Ze względu na niewielkie stężenia substancji czynnych, jeśli nie pomogą, to nie powinny zaszkodzić.

Każdy z nas jest inny, więc potrzebuje innej ilości snu. Podobno Napoleonowi wystarczały 4 godziny w ciągu doby. To samo mówiono o byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Niektórzy budzą się po 5-6 godzinach i są całkowicie wyspani, a inni są dalej ospali nawet po 8 godzinach. Większość potrzebuje jednak 7-9 godzin.

Naukowcy ustalili już dawno temu, że zapotrzebowanie na sen jest uwarunkowane genetycznie.

Aby nie dopuścić do kłopotów z zasypianiem, należy udawać się na spoczynek tylko wtedy, gdy zmęczony organizm sam się tego domaga, i korzystać z łóżka wyłącznie podczas wypoczynku. Pokutuje jednak opinia, że najzdrowszy sen jest przed północą. Czy to prawda?

- Sen około godziny 24 jest najgłębszy i wtedy mamy największą zdolność zasypiania - przyznaje dr Bożena Wąsiak. - Najbardziej regenerujące są jednak pierwsze godziny snu, a to, kiedy one nadejdą, w dużej mierze zależy również od tego, czy ktoś jest "sową", czy "skowronkiem".

Aby zapewnić sobie zdrowy sen, należy jeść ostatni posiłek 2-3 godziny przed zaśnięciem. W skład zalecanego menu wchodzą m.in.: drób, mleko, ryby, lody, gorzka czekolada, arbuzy, pieczywo, ryż, kukurydza, makaron.

Pod lupą

Przyczyny problemów ze snem:

niepokój i stres - najbardziej popularne (wynikają często z nieumiejętności oddzielenia pracy od życia prywatnego)
picie przed pójściem do łóżka alkoholu, mocnej kawy i herbaty, coli
picie w nadmiarze wszelkich napojów przed zaśnięciem, bo zmusza to do częstego wstawania i chodzenia do toalety
problemy z prostatą u mężczyzn, bo też muszą często korzystać w nocy z toalety
niedobór magnezu (mają go m.in. orzechy, soja, kasza gryczana, banany, kakao i sezam)
palenie papierosów
skurcze mięśni - zwłaszcza nóg, co może być oznaką problemów z krążeniem lub artretyzmu
przekrwienie nosa
zgrzytanie zębów
zaburzenia hormonalne, które zmuszają do wstawania w nocy po coś słodkiego; może to też oznaczać menopauzę, cukrzycę, problemy z tarczycą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska