Bezskutecznie szukasz pracy? Może nie wykorzystałeś wszystkich możliwych sposobów?

Maciej Mituła
Maciej Mituła
unsplash
Bezskutecznie szukasz pracy od wielu miesięcy? Wysyłasz CV, ale Twój telefon milczy? Może nie wykorzystałeś jeszcze wszystkich możliwych sposobów?

Wielu bezrobotnych zaczyna swój dzień od przeglądnięcia ofert na serwisach ogłoszeniowych. Na wysłaniu kilku CV kończy się ich poszukiwanie pracy. Doradcy zawodowi twierdzą zaś, że poszukiwanie zatrudnienia to także praca. Często żmudna, bezowocna i wymagająca wiele cierpliwości.

Warto przeczytać:

Aktywne szukanie pracy nie powinno ograniczać się jedynie do ofert dostępnych w Internecie. Mimo iż nadal jest to najszybszy i często najskuteczniejszy sposób na znalezienie pracy, warto spróbować innych możliwości. Przede wszystkim można zadbać o budowę wizerunku w sieci poprzez obecność na serwisach społecznościowych takich jak Goldenline.pl czy LinkedIn.com.

Dzięki zawodowemu profilowi w sieci potencjalny pracodawca może się dowiedzieć o naszych umiejętnościach, doświadczeniu czy osiągnięciach. Dobrym sposobem jest również udział w dyskusjach na forach dotyczących naszej branży i zawodu. Tam również pracodawcy poszukują pracowników, ponadto istnieje możliwość wymiany spostrzeżeń i doświadczenia z innymi użytkownikami. Aktywność na serwisach i w sieci jest dla niektórych pracodawców ważną informacją o pracowniku.

Czy wiesz, że możesz mieć doskonałe kwalifikacje, a i tak nie zostaniesz zauważony przez potencjalnych pracodawców? Aby to zmienić, używaj odpowiednich słów-kluczy, które sprawią, że zauważą cię wyszukiwarki. Zobacz, co jeszcze pomoże ci znaleźć pracę.

„Szukam pracy…” – najważniejsze zasady promocji w Internecie...

Pomoc pośrednika

Inną opcją jest zapisanie się do agencji pracy, biur pośrednictwa, gdzie klientami są firmy poszukujące pracowników. Dzięki takim miejscom konsultanci dokonują wstępnej rekrutacji, która selekcjonuje przyszłych pracowników i pomaga analizować predyspozycje zawodowe.

Niewątpliwym atutem agencji pracy jest ich duży zasięg, który pozwala na dotarcie do wielu pracodawców. Dla studentów i absolwentów użyteczne może się okazać Biuro Karier, które oferuje wiele ofert pracy, praktyk czy wolontariatu.

List z CV

Skuteczną metodą może okazać się umieszczenie swojego ogłoszenia oraz CV na serwisach społecznościowych. Wiele instytucji i firm posiada na swoich stronach WWW własne formularze rekrutacyjne. Nie trzeba się tylko ograniczać do Internetu, w prasie również publikowane są interesujące oferty pracy. W anonsach często jest podawany numer telefonu, odbywając więc rozmowę z pracodawcą możemy liczyć na bezpośrednie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Pierwszym kontaktem z pracodawcą są zwykle dla kandydata dokumenty aplikacyjne, najczęściej CV. Dla wielu spośród poszukujących pracy jest to jednocześnie najtrudniejszy etap rekrutacji. Warto więc zawczasu zadbać, aby przedstawiający nas dokument podkreślał dopasowanie naszych doświadczeń i kompetencji do oczekiwań pracodawcy. Dobrym sposobem jest zamieszczenie w dokumencie tzw. success stories, czyli krótkiego, konkretnego opisu swoich największych sukcesów. I właśnie przez te „sukcesy” mogą pojawić się problemy.

Jak rekruter sprawdza informacje zawarte w CV. 11 rzeczy, kt...

Szybszym sposobem może się również okazać wysyłanie CV i listu motywacyjnego do firm. Skuteczniejsza niż e-mail może okazać się tradycyjna poczta. List należy zaadresować do działu personalnego. Taka aplikacja wydaje się bardziej efektywna i zdradzająca zaangażowanie, niż wysłanie dokumentów w załączniku. Możemy również osobiście dostarczyć swój życiorys i dowiedzieć się, czy potrzebują kogoś z naszymi umiejętnościami.

Sieć kontaktów

Pamiętajmy również o budowaniu sieci kontaktów co znacznie zwiększa nasze szanse na znalezienie angażu. Poinformujmy znajomych i rodzinę o tym, że szukamy zatrudnienia. Poszukajmy organizacji i stowarzyszeń z branży i bierzmy w nich udział.

Warto przeczytać:

W wielu miastach odbywają się różnorodne targi np. pracy czy branżowe, które również mogą być pomocne. W targach uczestniczą duże przedsiębiorstwa, które oferują programy praktyk czy stażów. To również możliwość zapoznania się z ofertą firm.

Bierne poszukiwanie pracy, liczenie na to, że pracodawca znajdzie dla nas wakat w gąszczu CV może okazać się bezowocne. Tylko aktywność na rynku pracy uchroni nas od stagnacji i rosnącej frustracji spowodowanej brakiem zajęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska