Biała - cmentarz żydowski

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Żydzi w Białej mieszkali od końca XIV wieku i była to jedna z dwóch miejscowości na Śląsku (oprócz Głogowa), gdzie mogli się osiedlać.
Żydzi w Białej mieszkali od końca XIV wieku i była to jedna z dwóch miejscowości na Śląsku (oprócz Głogowa), gdzie mogli się osiedlać.
Propozycja 2. To najstarszy kirkut, czyli cmentarz, na Śląsku i największa żydowska nekropolia w naszym regionie.

Żydzi w Białej mieszkali od końca XIV wieku i była to jedna z dwóch miejscowości na Śląsku (oprócz Głogowa), gdzie mogli się osiedlać. Mieli tu synagogę, bogatą bibliotekę, akademię talmudyczną. Dziś jedynym śladem po gminie żydowskiej jest cmentarz na wzgórzu Kopiec. Pochowano na nim ok. 3 tys. osób, ale zachowało się jedynie 900 nagrobków. Najstarsza macewa (czyli pionowa płyta kamienna z płaskorzeźbą i inskrypcją) pochodzi z 1621/22 r. i upamiętnia "skromną i pobożną niewiastę dzielną, panią Esterę, córkę naszego nauczyciela pana Symchy (sprawiedliwego błogosławionej pamięci)". Najstarsze nagrobki są prawdziwymi dziełami sztuki. Barokowe macewy (1 proc. wszystkich nagrobków) mają głębokie reliefy, wypukłe ramy z ornamentami i reliefowe kolumny zwieńczone szyszkami. Najwięcej nagrobków (56 proc. ) pochodzi z I połowy XIX wieku. Zachowało się też kilka słupków po XVII-wiecznym ogrodzeniu i mocno zniszczona kamienna brama z przełomu XVII i XVIII wieku. Cmentarz wymaga pilnie gruntownego oczyszczenia, zwłaszcza z wszechobecnych samosiejek.

Jeśli chcesz zagłosować wyślij na nr 7168 SMS-a o treści NTOCUD.XX,XX (w miejsce XX wstaw siedem numerów - kandydatur).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska