Biała wraca na turystyczną mapę Opolszczyzny. Mają trzy wieże, ale atrakcji jest więcej. Turyści dostaną nawet bonifikatę na obiad

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Średniowieczna Wieża Prudnicka w Białej
Średniowieczna Wieża Prudnicka w Białej Archiwum UM Biała
Kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie chcą ściągnąć do siebie władze Białej. Magnesem mają być odnowione zabytkowe wieże, a jest ich w mieście aż trzy.

Stawiamy na turystykę weekendową. Oferta naszego małego miasteczka, to pomysł na jeden dzień, więc musi być powiązana z innymi atrakcjami w okolicy. Ze zwiedzaniem Mosznej, Głogówka, Prudnika czy czeskiego pogranicza. Region jest bardzo ciekawy – mówił niedawno w rozmowie z nto.pl burmistrz Białej Edward Plicko. - Rocznie pałac w Mosznej odwiedza ok. 300 tysięcy turystów. Liczymy, że jakieś 10 – 20 procent trafi do nas.

W ciągu ostatnich 8 lat władze Białej zainwestowały ok. 25 milionów złotych w renowację zabytkowych budynków oraz w infrastrukturę rekreacyjną. W nadchodzącym sezonie chcą to wszystko udostępnić turystom.

Od kwietnia zwiedzający mogą oglądać dwie odrestaurowane w ubiegłym roku wieże – Wieżę Wodną z początku XVII wieku oraz licząca nieco ponad 100 lat wieżę ciśnień.

Obie kiedyś zaopatrywały miasto w wodę. Trzecim zabytkiem, dostępnym od 2 lat jest średniowieczna Wieża Prudnicka w centrum. W Białej można też zwiedzić największy na Opolszczyźnie cmentarz żydowski, który ma nagrobki nawet z XVII wieku.

- Biała była kiedyś Makum Cadik – miastem sprawiedliwych, gdzie mogli się osiedlać Żydzi. Takie miasta były tylko dwa na Śląsku – mówił w rozmowie z nto.pl Patryk Bania, dyrektor Centrum Kultury w Białej. – Historia społeczności żydowskiej jest tym, co nas wyróżnia spośród wielu innych miast.

Wszystkie wieże miejskie są otwarte dla zwiedzających od maja do końca września w każdy wtorek oraz w co drugi weekend, a w czasie wakacji dodatkowo w piątki. Przez miasto wytyczono także szlak turystyczny. Trzy główne trasy można zwiedzić z przewodnikiem (odpłatnie). W odrestaurowanym budynku dawnego kościoła ewangelickiego rusza Punkt Informacji Turystycznej, gdzie można otrzymać materiały promocyjne, informację o atrakcjach i umówić się na zwiedzanie.

Do akcji turystycznej promocji Białej włączają się też miejscowe lokale gastronomiczne. Turyści, którzy zwiedzą miasto z przewodnikiem, dostaną 10 procent bonifikaty za obiad.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska