Biały jeleń biega po polach i lasach koło Olesna. To jeleń albinos, widziany był już po raz kolejny

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wideo
od 16 lat
Tym razem biały jeleń został nagrany przez naszą czytelniczkę przy drodze krajowej nr 11 między Olesnem i Starym Olesnem. Jest to jeleń albinos, niezwykle rzadkie zjawisko.

Biały jeleń widywany jest tuż przy drodze krajowej nr 11 pod Olesnem.

- Nagrałam go nawet za Wojciechowem, w miejscu, gdzie zaczyna się las w Starym Oleśnie - mówi Kornelia Latusek-Brodacka, mieszkanka Kluczborka. - Wczoraj widziałam go w tym miejscu już po raz drugi, więc albo ma tam coś ciekawego do jedzenia albo tam właśnie ma swoją ostoję.

Biały jeleń najpierw dostojnie przeszedł przez ulicę, a następnie powoli, nie spiesząc się, przez pole w zbożu ruszył w kierunku lasu.

- W oleskich lasach chyba są dwa takie białe jelenie, ponieważ ten sfilmowany przez Maksymiliana Dobosza z Nadleśnictwa Olesno nie ma poroża, a u tego „mojego" są rogi jak malowane! - dodaje Kornelia Latusek-Brodacka.

To ten sam jeleń albinos z Olesna

- To ten sam jeleń! Po prostu to jest coroczny cykl, że byk jelenia traci poroże od końca lutego do maja, a teraz zdążyło mu już odrosnąć w okazałej wielkości - mówi Dariusz Kowalczyk z Nadleśnictwa Olesno. - Do tego poroże u białego jelenia wygląda spektakularnie. W tym momencie poroże jest bowiem tak samo białe, jak i cały ten jeleń. Dopiero kiedy byk wytrze je jesienią przed okresem godowym, poroże nabierze takiego koloru jak u każdego innego jelenia.

Wcześniej Maksymilian Dobosz z Nadleśnictwa Olesno nagrał białego jelenia z bliska w lesie.

- To ewenement i niewyobrażalne szczęście, żeby spotkać w dzikim środowisku takiego osobnika. Albinizm lub białe umaszczenie u danieli czy saren zdarza się znacznie częściej. Jeleń szlachetny w śnieżnym wydaniu zakrawa wręcz o mistycyzm. Właśnie dlatego ta forma pojawia się w legendach, książkach i ich ekranizacjach - podkreśla Maksymilian Dobosz.

Biały jeleń z Olesna nie boi się ludzi

Biały jeleń z Olesna nie ucieka na widok człowieka, co może wskazywać na to, że być może pochodzi z hodowli. Całkiem możliwe, że jest uciekinierem z takiej hodowli lub został wypuszczony. Na wolności radzi sobie jednak bardzo dobrze, wzbudzając zachwyt ludzi, którzy go widzą.

Bielactwo u jeleni to bardzo rzadkie zjawisko.

- 35 lat pracuję w lasach i pierwszy raz miałem okazję zobaczyć na własne oczy takiego osobnika - mówi Dariusz Kowalczyk.

Niestety, zwierzęta albinosy statystycznie nie żyją długo. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest to, iż są bardziej widoczne dla drapieżników.

Ciekawostką jest, że biały jeleń z jarzącym się krzyżem między tykami wieńca to symbol świętego Huberta, patrona myśliwych, leśnych wędrowców i fotografów przyrody.

Oby biały jeleń z Olesna unikał myśliwych, a przyciągał fotografów i miłośników przyrody.

Biały jeleń wzbudza zachwyt ludzi, którzy go widzą.
Biały jeleń wzbudza zachwyt ludzi, którzy go widzą. Elżbieta Chlastała

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska