Biały jeleń widywany jest tuż przy drodze krajowej nr 11 pod Olesnem.
- Nagrałam go nawet za Wojciechowem, w miejscu, gdzie zaczyna się las w Starym Oleśnie - mówi Kornelia Latusek-Brodacka, mieszkanka Kluczborka. - Wczoraj widziałam go w tym miejscu już po raz drugi, więc albo ma tam coś ciekawego do jedzenia albo tam właśnie ma swoją ostoję.
Biały jeleń najpierw dostojnie przeszedł przez ulicę, a następnie powoli, nie spiesząc się, przez pole w zbożu ruszył w kierunku lasu.
- W oleskich lasach chyba są dwa takie białe jelenie, ponieważ ten sfilmowany przez Maksymiliana Dobosza z Nadleśnictwa Olesno nie ma poroża, a u tego „mojego" są rogi jak malowane! - dodaje Kornelia Latusek-Brodacka.
To ten sam jeleń albinos z Olesna
- To ten sam jeleń! Po prostu to jest coroczny cykl, że byk jelenia traci poroże od końca lutego do maja, a teraz zdążyło mu już odrosnąć w okazałej wielkości - mówi Dariusz Kowalczyk z Nadleśnictwa Olesno. - Do tego poroże u białego jelenia wygląda spektakularnie. W tym momencie poroże jest bowiem tak samo białe, jak i cały ten jeleń. Dopiero kiedy byk wytrze je jesienią przed okresem godowym, poroże nabierze takiego koloru jak u każdego innego jelenia.
Wcześniej Maksymilian Dobosz z Nadleśnictwa Olesno nagrał białego jelenia z bliska w lesie.
- To ewenement i niewyobrażalne szczęście, żeby spotkać w dzikim środowisku takiego osobnika. Albinizm lub białe umaszczenie u danieli czy saren zdarza się znacznie częściej. Jeleń szlachetny w śnieżnym wydaniu zakrawa wręcz o mistycyzm. Właśnie dlatego ta forma pojawia się w legendach, książkach i ich ekranizacjach - podkreśla Maksymilian Dobosz.
Biały jeleń z Olesna nie boi się ludzi
Biały jeleń z Olesna nie ucieka na widok człowieka, co może wskazywać na to, że być może pochodzi z hodowli. Całkiem możliwe, że jest uciekinierem z takiej hodowli lub został wypuszczony. Na wolności radzi sobie jednak bardzo dobrze, wzbudzając zachwyt ludzi, którzy go widzą.
Bielactwo u jeleni to bardzo rzadkie zjawisko.
- 35 lat pracuję w lasach i pierwszy raz miałem okazję zobaczyć na własne oczy takiego osobnika - mówi Dariusz Kowalczyk.
Niestety, zwierzęta albinosy statystycznie nie żyją długo. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest to, iż są bardziej widoczne dla drapieżników.
Ciekawostką jest, że biały jeleń z jarzącym się krzyżem między tykami wieńca to symbol świętego Huberta, patrona myśliwych, leśnych wędrowców i fotografów przyrody.
Oby biały jeleń z Olesna unikał myśliwych, a przyciągał fotografów i miłośników przyrody.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?