"Biały ząbek". Rusza program zapobiegania próchnicy u przedszkolaków z Opola

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Program "Biały ząbek"obejmie ok. dwa tysiące dzieci z 40 przedszkoli (nie tylko z miejskich przeszkoli, ale także niepublicznych).
Program "Biały ząbek"obejmie ok. dwa tysiące dzieci z 40 przedszkoli (nie tylko z miejskich przeszkoli, ale także niepublicznych). SłAwomir Kowalski
Program "Biały ząbek" jest bardzo potrzebny, bo chore zęby ma ponad 40 proc. maluchów. Pierwsze zajęcia już w maju.

Dane o stanie zębów najmłodszych opolan ratusz zbiera od 2009 roku. Wtedy próchnicę wykryto u 69,5 proc. dzieci. Potem liczba systematycznie spadała, ale i tak w kwestii higieny jamy ustnej i walki z chorobami dziąseł, i zębów u najmłodszych mamy jeszcze sporo do zrobienia.

M.in. dlatego ratusz przygotował kolejną edycję programu profilaktycznego „Biały ząbek” skierowanego do dzieci w wieku 5 i 6 lat (czyli roczniki 2012 i 2013), którego celem ma być nie tylko sprawdzenie stanu zębów opolskich maluchów, ale też przekonanie dzieci do codziennego dbania o higienę jamy ustnej.

- Dzieci przedszkolne nadal bywają rzadko pacjentami gabinetów stomatologicznych. Wciąż panuje błędne przekonanie, że zęby mleczne nie są ważne, a od wizyty u dentysty odstręcza stereotyp, że będzie bolało – mówi Danuta Pilipczuk, Dyrektor Biura Opolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Opolu, który program zrealizuje.

Program "Biały ząbek"obejmie ok. dwa tysiące dzieci z 40 przedszkoli (nie tylko z miejskich przeszkoli, ale także niepublicznych).

- Bardzo często przyczyną próchnicy u dzieci jest brak umiejętności dbania o zęby, a także brak nawyków wyniesionych z domu. Obecnie zdarza się, że nawet 7-letnie dzieci już mają początki próchnicy w zębach stałych. Dlatego nasz projekt zakłada trzy spotkania edukacyjne dla każdego z przedszkoli biorących udział w projekcie. W ich trakcie nauczymy dzieci jak prawidłowo szczotkować zęby, czy co jeść, aby je wzmocnić – mówi Danuta Pilipczuk.

„Biały ząbek” zakłada także przeprowadzenie oddzielnych spotkań edukacyjnych w dla rodziców, a także przeglądu zębów u dzieci w przedszkolach przez stomatologa, zatrudnionego przez stomatologa. Program zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł „Biały ząbek” jest finansowany z budżetu miasta. Jego koszt to 25 tys. zł.

Zobacz też: Jak polskie dzieci dbają o higienę jamy ustnej? "Wiedza jest, gorzej z praktyką"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska