Biblioteka Austriacka to nie tylko wyjątkowe imprezy, ale także codzienność...

red
Nasza Wiosna Austriacka zawsze wyprzedza trochę tę kalendarzową. W zasadzie już się zaczęła...
Nasza Wiosna Austriacka zawsze wyprzedza trochę tę kalendarzową. W zasadzie już się zaczęła...
Rozmowa z Moniką Bednarz-Wójcik, kierowniczką Biblioteki Austriackiej WBP w Opolu.

Wiosna Austriacka to doroczna sztandarowa impreza BA. Zanim jednak nadejdzie Wiosna, mamy karnawał w bibliotece.
Karnawał w bibliotece to cykl spotkań, które organizujemy w tym tygodniu pod hasłem „Karneval, Fastnacht, Fasching”. W krajach niemieckojęzycznych karnawał ma różne nazwy w zależności od regionu. Staraliśmy się więc wkomponować w ten tytuł różnorodność nazewnictwa. A dzięki wykładom chcemy pokazać, skąd wziął się karnawał, który ma już – o czym pewnie też nie wszyscy wiedzą - ponad 600-letnią tradycję. U nas karnawał związany jest z kulinarną przygodą, czyli tłustym czwartkiem i z balami , a np. w Nadrenii w tym czasie odbywają się imprezy masowe, są pochody, parady przebierańców. I o tych zwyczajach też chcemy opowiedzieć. A na finał - 4 marca - proponujemy Opolanom karnawałowe spotkanie w naszej bibliotece. Na tę okoliczność zaprosiliśmy parę taneczną, która zatańczy m. in. walca wiedeńskiego, bo będziemy mówić także o balach karnawałowych w Wiedniu.

Musi być Wiedeń, jak przystało na Bibliotekę Austriacką.
Oczywiście, to jest też element naszej działalności edukacyjnej. Opowieść o zwyczajach Austrii już się wpisuje w naszą Wiosnę Austriacką.

Podobnie jak spotkania w ramach cyklu Biblioteka z klasą?
Te, głównie grupowe, spotkania organizujemy dla dzieci, młodzieży, studentów... Tematyka w dużej mierze dotyczy realioznawstwa, czyli kultury, historii, geografii krajów niemieckiego kręgu językowego. Obecnie dużym powodzeniem cieszy się wykład o Austrii. 12 marca odbędzie sie bowiem I etap, czyli eliminacje szkolne 19. edycji naszego konkursu wiedzy „Austria – kraj i mieszkańcy”. On ma już zasięg ogólnopolski, oprócz Opolszczyzny mamy zgłoszenia z pięciu województw. Półfinał i finał zaplanowaliśmy na 4 kwietnia w Opolu. 10 finalistów walczy o nagrodę główną – wycieczkę do Wiednia. Mamy też cenne nagrody rzeczowe za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca. Młodych ludzi to bardzo motywuje do udziału w tym konkursie.

I tak płynnie przechodzimy do Wiosny Austriackiej. Program jest zawsze bardzo bogaty. Co wyjątkowego szykujecie w tym roku?
Nasza Wiosna zawsze wyprzedza trochę tę kalendarzową. Wykład o zwyczajach karnawałowych i wykład o Austrii, a potem konkurs wiedzy już się wpisują w naszą Wiosnę. A planujemy przede wszystkim spotkania z literaturą. Naszym gościem będzie austriacka pisarka Karin Peschka. Debiutowała 10 lat temu, ma już na koncie nominacje do głównych nagród literackich, ale niestety polskiemu czytelnikowi nie jest jeszcze znana. Dotąd nie ma bowiem tłumaczeń jej książek na polski. To będzie więc spotkanie w języku niemieckim.

To wyjątek, bo warto wspomnieć, że w imprezach Wiosny Austriackiej mogą uczestniczyć wszyscy chętni, również ci, którzy nie mówią biegle po niemiecku.
Oczywiście. Dzieciom będziemy prezentować twórczość Miry Lobe, nieżyjącej już pisarki, nazywanej austriacką Astrid Lindgren. Bardzo lubianej, z ogromnym dorobkiem literatury dziecięcej, kilka pozycji zostało przetłumaczonych na język polski.

Tradycją Wiosny jest koncert w opolskiej filharmonii. Kto wystąpi w tym roku?
Aron Quartett, austriacki kwartet smyczkowy, który w repertuarze ma muzykę współczesną, ale także utwory, urodzonego w Cieszynie, kompozytora pochodzenia żydowskiego, Viktora Ullmana. Jego dorobek zachował się tylko szczątkowo, Ullmann bowiem najpierw trafił do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt, gdzie jeszcze komponował, później do Auschwitz. Tam zginął. Za życia był bardzo cenionym w Europie kompozytorem i dyrygentem.

Kiedy planowany jest koncert zespołu Aron Quartett?
1 kwietnia. I to nie jest prima aprilis. Na koncert, jak zawsze, rozdajemy bezpłatne wejściówki. Już od przyszłego tygodnia można je odbierać w Bibliotece Austriackiej. Przed koncertem tradycyjnie zaprosimy publiczność na degustację wina austriackiego.

Całego bogatego programu Wiosny nie uda nam się zacytować. Zainteresowani znajdą go na stronie www. [email protected] i na Facebooku. Proszę podpowiedzieć, na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Wydarzeniem na pewno będzie wystawa poświęcona życiu i twórczości Gustava Klimta, którą zaprezentujemy w holu WBP przy ul. Piastowskiej. Przez cały miesiąc będzie można tę wystawę oglądać. Specjalnie została przetłumaczona na język polski, żeby mógł się z nią zapoznać szerszy krąg odbiorców.

Biblioteka Austriacka to nie tylko wyjątkowe imprezy, ale także codzienność...
A w niej różnorodność naszych zbiorów, bo poza beletrystyką można u nas wypożyczać również literaturę popularnonaukową. Wiele pozycji, które my mamy, jest niedostępnych na rynku księgarskim w Polsce. A oprócz książek, w tym podręczników do nauki języka niemieckiego, także branżowego, około 10 proc. naszych zbiorów stanowią audiobooki, płyty, programy komputerowe i filmy w języku niemieckim na DVD.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska