Biblioteka i muzeum w dawnym więzieniu w Głogówku

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Aleksander Devosgeus Cuber: - Mamy w swoich zbiorach między innymi księgi urodzin, zgonów i ślubów od ok. 1875 roku.
Aleksander Devosgeus Cuber: - Mamy w swoich zbiorach między innymi księgi urodzin, zgonów i ślubów od ok. 1875 roku. Krzysztof Strauchmann
W dawnym budynku więziennym, który przeszedł solidny remont, rusza Muzeum Regionalne. Na miejscu będzie też biblioteka.

Uroczyste otwarcie odnowionej siedziby Muzeum Regionalnego w Głogówku zaplanowano na poniedziałek (godz. 15.00). Jednocześnie odbędzie się wernisaż pierwszej wystawy w tym miejscu. Widzowie będą mogli obejrzeć prezentację pt. “Na szlaku śląskiego malarstwa barokowego", a na niej kopie obrazów najlepszych śląskich mistrzów z Nysy, Wrocławia, Krzeszowa czy Lubiąża.

- Mamy do dyspozycji trzy sale wystawowe na pierwszym piętrze, bibliotekę, a na poddaszu salę do spotkań z publicznością - mówi Aleksander Devosgues Cuber, dyrektor muzeum.

Budynek pochodzi jeszcze z XVI wieku i przylega do bramy zamkowej przy dzisiejszej ul. Zamkowej. Pierwotnie mieściło się tu wiezienie oraz więzienna administracja. W latach 70. ubiegłego wieku obiekt przekazano muzeum, które początkowo prowadziło tu wystawę zbiorów etnograficznych. Główną siedziba muzeum stał się po sprzedaży przez gminę zamku Oppersdorffów. W zamku do tej pory pozostała tylko część magazynów z eksponatami.

Dawny budynek więzienny w Głogówku w ciągu ostatniego roku został gruntownie odrestaurowany za kwotę 230 tys. zł. Aż 40 procent kosztów pokryło Ministerstwo Kultury, pozostałą kwotę wyłożył budżet gminy Głogówek. Między innymi odsłonięto elementy dawnych konstrukcji - stylowe drewniane stropy, belkowanie, ściany na klatce schodowej. W trakcie remontu za pomocy sondy szukano wejścia do podziemnego pomieszczenia, ale nie udało się go zlokalizować. Zagospodarowane będzie natomiast sąsiedztwo placówki. Obok powstaje ogród i miejsce na warsztaty z dziećmi pod gołym niebem.

Nowością w działalności muzealnej będzie uruchomienie biblioteki i czytelni regionalnej. Składać się na nią będzie księgozbiór dotyczący Głogówka z gminnej biblioteki publicznej, a także archiwalne zbiory gromadzone przez muzeum. Dotychczas dostępne dla naukowców księgi można będzie na miejscu wypożyczyć i przeczytać.

- Dysponujemy na przykład księgami rejestrującymi śluby, zgony i urodzenia mieszkańców Głogówka od ok. 1875 roku do lat 30. - mówi Aleksander Devosgeus Cuber. - Co ciekawe, dotyczą one nie tylko katolików, ale także ewangelików czy Żydów w mieście. Mamy miejskie księgi adresowe. To znakomite źródło wiedzy dla ludzi zainteresowanych badaniami genealogicznymi.

Muzeum ma też bogate zbiory czasopism, począwszy od kompletu wydań Rocznika Głogóweckiego w latach 1925 - 1937. Są też inne przedwojenne i powojenne wydawnictwa regionalne, publikowane w Polsce i na terenie Niemiec. Stopniowo wszystkie zbiory trafią też do ogólnie dostępnego dla bibliotek katalogu online. Biblioteka regionalna będzie czynna codziennie od 8.00 do 16.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska