Biblioteka w Kluczborku też ma swoją kapsułę czasu. Powstała przy udziale czytelników

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Biblioteka w Kluczborku też ma swoją kapsułę czasu. W jej zamknięciu wzięli udział przedstawiciele wszystkich pokoleń czytelników - od przedszkolaków po seniorów.
Biblioteka w Kluczborku też ma swoją kapsułę czasu. W jej zamknięciu wzięli udział przedstawiciele wszystkich pokoleń czytelników - od przedszkolaków po seniorów. Milena Zatylna
Listy od mieszkańców, najnowsze wydanie NTO, telefony komórkowe, ładowarki, guziki, maseczki ochronne, Kinder niespodzianka – to tylko niektóre z rzeczy umieszczonych w kapsule czasu, przygotowanej przez Miejską i Gminną Bibliotekę w Kluczborku.

Uroczyste zamknięcie kapsuły odbyło się w poniedziałek 5 czerwca z udziałem władz Kluczborka, powiatu, dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 i Publicznego Przedszkola nr 7, uczniów Zespołu Szkół Licealno-Technicznych oraz kabaretu Złote Baby.

- W kapsule symbolicznie zamknęliśmy dzień dzisiejszy, który już jutro przejdzie do historii – mówi Beata Wietecha-Gwozdecka z MiGBP w Kluczborku. – Historia jest bardzo ważna, wszyscy powinniśmy ją szanować. Marszałek Piłsudski powiedział: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kapsułę czasu, tym bardziej, że Kluczbork obchodzi w tym roku 770-lecie powstania.

Biblioteka do współpracy zaprosiła również czytelników.

- W naszej placówce od początku maja można było składać to, co ich zdaniem warte jest umieszczenia w kapsule i zaprezentowania przyszłym pokoleniom jako znak charakterystyczny dla naszych czasów – tłumaczy Krystyna Pychyńska, dyrektorka MiGBP. – To efekt tej zbiórki.

W kapsule umieszczone zostały: listy czytelników, różne modele telefonów komórkowych wraz z ładowarkami, guziki, książki (bo nie wiadomo, czy w przyszłości będą jeszcze te papierowe), najnowsze wydanie NTO, maseczki ochronne, jako symbol pandemii, z którą świat nie tak dawno się zmagał, znaczki Kluczborka i powiatu kluczborskiego itd.

Czytelnicy m.in. napisali w listach, jakiego miasta oczekiwaliby w przyszłości. Chcieliby, aby w Kluczborku było więcej boisk, wybiegów dla psów, zieleni i żeby mieszkańcy bardziej dbali o czystość.

Do przyszłych pokoleń zwrócili się też pracownicy biblioteki.

„Mamy wielką nadzieję, że kiedy będziecie czytań ten list, to Ukraina będzie wolna i niepodległa. Nie będziecie walczyć z żadną pandemią. Sztuczna inteligencja będzie sprzymierzeńcem a nie wrogiem człowieka. Na świecie będzie panował pokój i tolerancja. Ludzie będą się nawzajem szanować” – tak kończą swój list pracownicy MiGBP w Kluczborku.

Kapsuła czasu ma zostać otwarta za 10 lat.

W związku z jubileuszem miasta, w bibliotece można oglądać również wystawę ukazującą Kluczbork na dawnych pocztówkach.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie