Uroczyste zamknięcie kapsuły odbyło się w poniedziałek 5 czerwca z udziałem władz Kluczborka, powiatu, dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 i Publicznego Przedszkola nr 7, uczniów Zespołu Szkół Licealno-Technicznych oraz kabaretu Złote Baby.
- W kapsule symbolicznie zamknęliśmy dzień dzisiejszy, który już jutro przejdzie do historii – mówi Beata Wietecha-Gwozdecka z MiGBP w Kluczborku. – Historia jest bardzo ważna, wszyscy powinniśmy ją szanować. Marszałek Piłsudski powiedział: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kapsułę czasu, tym bardziej, że Kluczbork obchodzi w tym roku 770-lecie powstania.
Biblioteka do współpracy zaprosiła również czytelników.
- W naszej placówce od początku maja można było składać to, co ich zdaniem warte jest umieszczenia w kapsule i zaprezentowania przyszłym pokoleniom jako znak charakterystyczny dla naszych czasów – tłumaczy Krystyna Pychyńska, dyrektorka MiGBP. – To efekt tej zbiórki.
W kapsule umieszczone zostały: listy czytelników, różne modele telefonów komórkowych wraz z ładowarkami, guziki, książki (bo nie wiadomo, czy w przyszłości będą jeszcze te papierowe), najnowsze wydanie NTO, maseczki ochronne, jako symbol pandemii, z którą świat nie tak dawno się zmagał, znaczki Kluczborka i powiatu kluczborskiego itd.
Czytelnicy m.in. napisali w listach, jakiego miasta oczekiwaliby w przyszłości. Chcieliby, aby w Kluczborku było więcej boisk, wybiegów dla psów, zieleni i żeby mieszkańcy bardziej dbali o czystość.
Do przyszłych pokoleń zwrócili się też pracownicy biblioteki.
„Mamy wielką nadzieję, że kiedy będziecie czytań ten list, to Ukraina będzie wolna i niepodległa. Nie będziecie walczyć z żadną pandemią. Sztuczna inteligencja będzie sprzymierzeńcem a nie wrogiem człowieka. Na świecie będzie panował pokój i tolerancja. Ludzie będą się nawzajem szanować” – tak kończą swój list pracownicy MiGBP w Kluczborku.
Kapsuła czasu ma zostać otwarta za 10 lat.
W związku z jubileuszem miasta, w bibliotece można oglądać również wystawę ukazującą Kluczbork na dawnych pocztówkach.
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?