Rozbudzanie czytelnictwa to zadanie podstawowe, jednak ambicją Beaty Kluge-Czekajło, bibliotekarki w PLO nr VI , jest prowadzenie działań przygotowujących do samokształcenia w przyszłości.
Organizowane są m.in. cykliczne wystawy tematyczne zasobów księgozbioru, promocje autorów i konkursy. Pozwalają one samodzielnie odkrywać bogactwo kultury słowa. Wyjątkowe jest przy tym wychodzenie z nimi poza pomieszczenie biblioteki – w środowisko uczniów. Dobrym przykładem jest rozwijająca myślenie interdyscyplinarne akcja „Czy znasz odpowiedź?”. Polega ona na umieszczaniu w nieoczekiwanych miejscach kartek z rebusami i zagadkami. Podążanie za nimi i rozwiązywanie prowadzi do nagrody, ale już po drodze dostarcza satysfakcji zainteresowanym.
Takie podejście przyciąga osoby, którym nie wystarcza wirtualny świat, poznawany przez ekran smartfona. Wielu chętnych wzięło np. udział w projekcie „Jak nie czytam, jak czytam”, organizowanym przez czasopismo „Biblioteka w szkole”, zespołowo tworząc interesujące prace fotograficzne.
Biblioteka szkolna korzysta z oferty opolskich instytucji kultury, np. wypożyczając wystawy z Muzeum Jeńców Wojennych. Nie brakuje też okazji do ujawnienia się z własnymi pasjami. Stałym zainteresowaniem cieszy się konkurs wiedzy o Wiedźminie.
Corocznie odbywają się testy znajomości literatury popularnej.
Przyjazna przestrzeń biblioteki tworzy dogodne warunki dla prezentacji twórczości własnej uczniów. W minionym roku były to wiersze składające się na tomik Kajetana Kistela „Tam gdzie rosną niezapominajki”.
Już po feriach zimowych będzie można zobaczyć wystawę prac Michała Winnickiego z klasy 2B.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?