Biblioterapia. Książka pomoże ukoić smutek

fot. Sławomir Mielnik
Anna Janowicz z fundacji poleca nauczycielom książkę “Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym”.
Anna Janowicz z fundacji poleca nauczycielom książkę “Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym”. fot. Sławomir Mielnik
Odpowiednia lektura może być wsparciem dla bliskich ciężko chorej osoby.

Pomocne lektury

Pomocne lektury

“Oskar i Pani Róża" - Eric-Emmanuel Schmit
“Rozmowy o śmierci i umieraniu" oraz “Życie po
życiu" - Elisabeth Kubler-Ross
“Żałoba w rodzinie" - Martin Herbet
“Za parawanem powiek" - Joanna Drażba
“Moja mama ma raka"- Monika Zięba
“Dokąd odchodzą" - Suresh Rattan
“Weź, pokochaj smoka. Rzecz o umieraniu
dzieci" - Andrzej Wilowski
Sens życia i umierania" - Beata Kolek
“Czy mogę odprowadzić cię do domu" - Joyce
Hutchison, Joyce Rupp
“Smutek" - C.S. Lewis
“Strata, osierocenie i żałoba" - ks. Piotr Krakowiak
“Cud życia, cud umierania" - Roger Cole
Podręcznik wolontariusza hospicyjnego
Podręcznik koordynatora wolontariatu
hospicyjnego.

Wśród książek poruszających problem śmierci, godnego umierania są podręczniki przeznaczone dla osób, które chcą zostać wolontariuszami w hospicjach. Ale też pojawia się coraz więcej pozycji innego rodzaju: krótkich powieści, opowiadań, esejów, w których ten temat jest poruszany w sposób przystępny dla każdego. Wszystkie te publikacje - co szczególnie ważne - zawierają też cenne rady: jak przeżyć ciężką chorobę i śmierć bliskiej osoby. Wspierają duchowo.

Ale nie tylko członkowie rodzin są często bezradni w takich sytuacjach. - Nieraz dotyczy to nauczycieli, którzy nie wiedzą, jak się zachować, co powiedzieć, jeśli do takiego zdarzenia dojdzie w rodzinie ich ucznia - mówi Anna Janowicz z Fundacji Hospicyjnej z Gdańska.

- Albo, gdy nieuleczalna choroba dotknie któregoś z ich wychowanków. Wtedy też mają dylemat, jak to przekazać całej klasie. Dlatego nasza fundacja postanowiła wydać specjalny poradnik. Książka nosi tytuł “Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym". Anna Janowicz jest jego współredaktorką.

- Zanim doszło do wydania tej publikacji, zorganizowaliśmy w kilkudziesięciu szkołach w całym kraju warsztaty na ten temat - podkreśla Anna Janowicz. - Prowadzili je psycholodzy, pedagodzy, księża, członkowie naszej fundacji, którzy potem przenieśli na papier uwagi i przemyślenia uczniów i swoje wnioski. Natomiast druga część poradnika zawiera rozbudowane odpowiedzi na pytania: co daje dzieciom i młodzieży wolontariat i jak rozpocząć taką współpracę.

Okazuje się, że największe łobuziaki w szkole doskonale sprawdzają się w tej pracy. Z myślą o wszystkich nauczycielach gdańska fundacja przesłała poradnik bezpłatnie - łącznie 10 tys. egzemplarzy - do wszystkich kuratoriów.

Autorem wielu pozycji dotyczących opieki nad nieuleczalnie chorymi jest ks. Piotr Krakowiak, duszpasterz hospicyjny. Napisał m.in. poradnik “Strata, osierocenie i żałoba". - Autor skupił się więc na kolejnych etapach przeżywania żałoby - mówi Anna Janowicz. - Ten poradnik przekazaliśmy bezpłatnie rodzinom, których najbliżsi zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska