Bierzmowania będą się odbywać dopiero po powrocie uczniów do szkół

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W kościołach nadal należy zakładać maseczki i zachowywać dystans.
W kościołach nadal należy zakładać maseczki i zachowywać dystans. Krzysztof Ogiolda
Od wtorku 4 maja do 28 maja obowiązuje nowy dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai na czas pandemii. Dekret przywraca m.in. możliwość odwiedzania chorych przez kapłanów w domach.

- Z uwagi na okoliczność, że wielka grupa osób starszych i przewlekle chorych, a także kapłanów, została już zaszczepiona przeciw SARS-CoV-2 należy przywrócić zwyczajowe odwiedziny chorych. Nawiedzając domy chorych, duchowni mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej pisze biskup opolski.

Zgodnie z dekretem uroczystości Pierwszej Komunii Świętej mają się odbywać w obowiązującym reżimie sanitarnym. - Wraz z powrotem młodzieży do szkół zostanie wznowione udzielanie sakramentu bierzmowania kandydatom z roku 2020 – informuje bp Andrzej Czaja. - Stosowne informacje na ten temat zostaną przekazane właściwym dziekanom.

Ewentualne rekolekcje, misje czy spotkania formacyjne, organizowane dla wiernych w parafiach, należy odbywać w reżimie sanitarnym.

W kościołach i kaplicach w obrzędach kultu religijnego może uczestniczyć nie więcej niż jedna osoba na 15 m kw., zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba że wspólnie zamieszkują.

- Na zewnątrz kościołów nie obowiązują limity wiernych, a jedynie konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dystansowanie się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m – czytamy w dekrecie. - W związku z powyższym udzielam ogólnego zezwolenia na celebrację Eucharystii na zewnątrz kaplic i kościołów, jednakże w ich obrębie.

Dekret przypomina m.in. o potrzebie częstej adoracji Najświętszego Sakramentu, potwierdza, że Komunii św. można udzielać zarówno do ust, jak i na rękę, ale należy to czynić osobno każdej z tych grup. W czasie rozdzielania wiernym Komunii św. wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos. Zaś Sakramentu pokuty nie należy udzielać w zamkniętych konfesjonałach, a zarówno penitent, jak i spowiednik powinni mieć zasłonięte usta i nos.

Podtrzymana jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. m.in. dla seniorów, osób zagrożonych zakażeniem z powodu chorób towarzyszących oraz odczuwających obawę przed nim.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska