Bilans porannych burz. 101 interwencji strażaków

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Mario (O)
Powalone drzewa, uszkodzone budynki i dachy, samochody przygniecione przez spadające konary - to skutki burz, które nad ranem przeszły nad Opolszczyzną.

- Najwięcej - 30 interwencji było - w powiecie oleskim, 25 razy strażacy wyjeżdżali też w opolskim, powiecie 14 w prudnickim i 12 w namysłowskim i pięć w kluczborskim – informuje kpt. Łukasz Olejnik, oficer prasowy komendanta wojewódzkiego PSP.

Sporo zniszczeń było w Praszce (powiat oleski). Na ulicy Warszawskiej został uszkodzony dach z papy o powierzchni około 100 m kw. na budynku usługowo-mieszkalnym. Spadając zniszczył całkowicie dwa kominy, trzeci musieli usunąć strażacy ponieważ zagrażał bezpieczeństwu oraz uszkodził część znajdującego się obok dachu budynku handlowego. Dachy zostały uszkodzone także na ul. Mickiewicza.

Kolejne uszkodzenia odnotowano w miejscowości Skrońsko (powiat oleski). Tam zerwana została część poszycia dachowego na budynku gospodarczym. W Zdziechowicach (powiat oleski) konar drzewa uszkodził około 6 m kw. poszycia dachu placówki zdrowia (ZOZ). W Gorzowie Śląskim (powiat oleski) dwa z czterech powalonych drzew przewróciły się na dach sklepu Dino powodując wgniecenia dachu na powierzchni około 4 m kw.

W okolicach jeziora Turawskiego ratownicy usuwają około 100 powalonych drzew, które tarasują dojazdy do domków letniskowych lub są częściowo o nie oparte.

Burza nad Opolszczyzną. Uszkodzone dachy, linie energetyczne...

Doszło też do jednego zdarzenia drogowego. - Na trasie pomiędzy Barutem a Żędowicami (powiat strzelecki - red.) drzewo przewróciło się na jadący samochód. Na szczęście żadnej z trzech podróżujących nim osób nic się nie stało – mówi kpt. Łukasz Olejnik. W sumie na tej trasie powalonych zostało 12 drzew.

W pięciu przypadkach doszło do uszkodzeń linii energetycznych, które spowodowały przerwy w dostawie prądu.

W samym tylko Opolu uszkodzonych zostało kilkadziesiąt drzew. - W trzech przypadkach doszło do połamania pnia głównego i te drzewa będziemy musieli wyciąć. Resztę uda się uratować. Nawałnica, która rano nawiedziła miasto bez wątpienia była jedną z najcięższych - mówi Zbigniew Bahryj, dyrektor MZD w Opolu.

Prognozy mówią, że burze mogą się powtórzyć. Strażacy przestrzegają, by w razie silnej burzy zatrzymać samochód. Najlepiej z dala od drzew. Jeśli zaś nawałnica zastanie nas w domu dobrze jest zabezpieczyć wszystkie znajdujące się na tarasie przedmioty.

CZYTAJ Uwaga! Nad Opolszczyzną przejdą silne burze z gradem [OSTRZEŻENIE]

Jeśli macie zdjęcia burzy lub jej skutków przysyłajcie na adres: [email protected] lub w wiadomości przez nasz fanpage na Facebooku.

Zobacz też: Nawałnica nad Landzmierzem. Uszkodzonych około 20 budynków. Mieszkańcy: "To była trąba powietrzna"

Skutki nawałnicy nad Landzmierzem w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Nawałnica nad Landzmierzem. Uszkodzonych około 20 budynków. ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska