Bioasekuracja z refundacją, państwo zwróci połowę wydatków. Ostatni dzień naboru! Kto i na jakich warunkach może złożyć wniosek?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Przez dwa miesiące hodowcy świń mogą składać wnioski o refundację wydatków związanych z bioasekuracją.
Przez dwa miesiące hodowcy świń mogą składać wnioski o refundację wydatków związanych z bioasekuracją. GettyImages/Odairson Antonello
Ostatni moment dla hodowców świń na dofinansowanie. Od 20 czerwca do 22 lipca można składać wnioski o pomoc w formule de minimis w rolnictwie na refundację 50 proc. wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją. Jakie są warunki korzystania ze wsparcia?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zasadach udzielania pomocy hodowcom świń w ramach de minimis w rolnictwie. W założeniu programu państwo zwróci połowę wydatków związanych z bioasekuracją. Trzeba się jednak spieszyć, program kończy się i zostały ostatnie godziny na złożenie dokumentów.

Jakie wydatki będą podlegać refundacji?

Wsparcie oferowane przez resort rolnictwa obejmie refundację wydatków na:

  • zakup mat dezynfekcyjnych,
  • zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych,
  • zakup odzieży i obuwa ochronnego,
  • zabezpieczenie budynków, gdzie utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych,
  • przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne (w przypadku gospodarstw, w których utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń).

Nabór wniosków kończy się 22 lipca 2022 roku. Gdzie należy je dostarczyć?

Rolnicy mieli 2 miesiące na złożenie wniosku. Ostatniego dnia wciąż można zrobić to osobiście u kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Do formularza (do pobrania ze strony ARiMR) należy dołączyć dodatkowe dokumenty:

  • faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym;
  • oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w przepisach dotyczących postępowania w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Źródło: MRiRW

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska