Biologia, Biotechnologia i Inżynieria Środowiska - flagowe kierunki Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Pod opieką Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO znajdują się wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie, uznawane za jedne z najbardziej wartościowych na świecie.
Pod opieką Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO znajdują się wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie, uznawane za jedne z najbardziej wartościowych na świecie. arch. pryw.
Pod opieką tego wydziału Uniwersytetu Opolskiego są wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie i realizowany jest flagowy projekt - Pomologia.

Wydział Przyrodniczo-Techniczny z 20-letnią tradycją obecnie tworzy 65 pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych oraz niemal 600 studentów. Składa się z dwóch Instytutów: Instytut Biologii oraz Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii.

- Pracownicy naukowi Instytutu Biologii prowadzą szeroko zakrojoną współpracę naukową z wieloma ośrodkami akademickimi i naukowymi w całej Europie i na świecie, m.in. z Australii, Chin czy Stanów Zjednoczonych, co roku opisując kilkadziesiąt nowych dla nauki gatunków roślin i zwierząt oraz nieznanych wcześniej zbiorowisk roślinnych- mówi dr hab. Małgorzata Rajfur, prof. UO, dziekan wydziału.

W skład pracowników Instytutu Biologii wchodzą specjaliści z takich dziedzin nauk przyrodniczych jak ekologia, entomologia, ornitologia, botanika, genetyka czy biochemia.

W ostatnich kilku latach brali oni udział w licznych wyprawach naukowych, między innymi na tereny Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Gruzji, Chin, Sri Lanki, Singapuru, Tajlandii, Brazylii, Boliwii, czy Argentyny.

Pod opieką tego instytutu znajdują się także wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie, które uznawane są za jedne z najbardziej wartościowych na świecie.
Odkrywcą skamieniałości płazów i gadów w okolicach Krasiejowa był zmarły w 2019 roku dr Krzysztof Spałek, który w 1985 r. znalazł nietypowe szczątki kostne z okresu triasu i doprowadził do ujawnienia tego wyjątkowego znaleziska

- Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii realizuje interdyscyplinarne tematy badawcze z zakresu: biotechnologii środowiska, bezpieczeństwa i jakości żywności, genetyki, biochemii, ekologii roślin, fitopatologii, toksykologii, biomonitoringu środowiska, inżynierii i ochrony środowiska - kontynuuje prof. Rajfur.

- Współpracuje zarówno z ośrodkami naukowymi i badawczymi w kraju i za granicą, m. in. z Czech, Rosji, Ukrainy, Finlandii czy Stanów Zjednoczonych, jak również z sektorem gospodarczym, zarówno w skali regionu jak i całego kraju oraz z zagranicy, m.in. z Czech - dodaje.

Obecnie w tym instytucie realizowany jest projekt w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG pod nazwą „Innowacyjna metoda poprawy jakości wody w wielofunkcyjnych zbiornikach retencyjnych”.

Wydział Przyrodniczo-Techniczny realizuje kształcenie studentów na 12 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia:

  • Architektura krajobrazu
  • Biologia
  • Biomonitoring
  • Biotechnologia
  • Biotechnologia medyczna
  • Edukacja Techniczno-Informatyczna
  • Gospodarka leśna
  • Inżynieria Środowiska
  • Odnawialne Źródła Energii
  • Ochrona Środowiska
  • Rolnictwo
  • Gospodarka Leśna
  • Paleobiology (studia w języku angielskim)

Studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w ramach np. Koła Naukowego Biotechnologów, realizując samodzielne prace naukowo-badawcze, prezentując wyniki badań na konferencjach krajowych i międzynarodowych, zdobywając niejednokrotnie wyróżnienia i nagrody, m. in. jako najlepsze koło naukowe w Uniwersytecie Opolskim w kategorii nauk ścisłych.

Ponadto studenci mogą uczestniczyć w stażach krajowych oraz międzynarodowych, w ramach realizowanych projektów dydaktycznych, co daje im możliwość wszechstronnego rozwoju, nabycia praktycznych umiejętności, zwiększając tym samym ich możliwości na rynku pracy. Obecnie realizowane są dwa projekty dydaktyczne w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska

Od roku akademickiego 2012/2013 na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym prowadzone są studia trzeciego stopnia (doktoranckie) w zakresie biologii. A obecnie doktoranci nauk biologicznych kształcą się w Szkole Doktorskiej UO.

Bazę dydaktyczna wydziału mieściła się dotychczas w Collegium Biotechnologicum, a od roku akademickiego 2020/2021 do dyspozycji studentów będzie również odnowiony i w pełni wyposażony budynek „Rolnik” obok collegium.

Remontowany będzie również budynek Instytutu Biologii przy ul. Oleskiej 22, gdzie stanie również nowoczesny obiekt w ramach projektu Pomologia, będącego projektem flagowym wydziału.

Wydział Przyrodniczo-Techniczny intensywnie przygotowuje się też do ewaluacji w zakresie działalności naukowej w ramach dwóch dyscyplin:

  • nauki biologiczne (w tej dyscyplinie walczymy o kategorię A),
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (mierzymy wysoko bo w kategorię B+).

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie