MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biologia, Biotechnologia i Inżynieria Środowiska - flagowe kierunki Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego

Edyta Hanszke
Pod opieką Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO znajdują się wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie, uznawane za jedne z najbardziej wartościowych na świecie.
Pod opieką Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO znajdują się wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie, uznawane za jedne z najbardziej wartościowych na świecie. arch. pryw.
Pod opieką tego wydziału Uniwersytetu Opolskiego są wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie i realizowany jest flagowy projekt - Pomologia.

Wydział Przyrodniczo-Techniczny z 20-letnią tradycją obecnie tworzy 65 pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych oraz niemal 600 studentów. Składa się z dwóch Instytutów: Instytut Biologii oraz Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii.

- Pracownicy naukowi Instytutu Biologii prowadzą szeroko zakrojoną współpracę naukową z wieloma ośrodkami akademickimi i naukowymi w całej Europie i na świecie, m.in. z Australii, Chin czy Stanów Zjednoczonych, co roku opisując kilkadziesiąt nowych dla nauki gatunków roślin i zwierząt oraz nieznanych wcześniej zbiorowisk roślinnych- mówi dr hab. Małgorzata Rajfur, prof. UO, dziekan wydziału.

W skład pracowników Instytutu Biologii wchodzą specjaliści z takich dziedzin nauk przyrodniczych jak ekologia, entomologia, ornitologia, botanika, genetyka czy biochemia.

W ostatnich kilku latach brali oni udział w licznych wyprawach naukowych, między innymi na tereny Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Gruzji, Chin, Sri Lanki, Singapuru, Tajlandii, Brazylii, Boliwii, czy Argentyny.

Pod opieką tego instytutu znajdują się także wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie, które uznawane są za jedne z najbardziej wartościowych na świecie.
Odkrywcą skamieniałości płazów i gadów w okolicach Krasiejowa był zmarły w 2019 roku dr Krzysztof Spałek, który w 1985 r. znalazł nietypowe szczątki kostne z okresu triasu i doprowadził do ujawnienia tego wyjątkowego znaleziska

- Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii realizuje interdyscyplinarne tematy badawcze z zakresu: biotechnologii środowiska, bezpieczeństwa i jakości żywności, genetyki, biochemii, ekologii roślin, fitopatologii, toksykologii, biomonitoringu środowiska, inżynierii i ochrony środowiska - kontynuuje prof. Rajfur.

- Współpracuje zarówno z ośrodkami naukowymi i badawczymi w kraju i za granicą, m. in. z Czech, Rosji, Ukrainy, Finlandii czy Stanów Zjednoczonych, jak również z sektorem gospodarczym, zarówno w skali regionu jak i całego kraju oraz z zagranicy, m.in. z Czech - dodaje.

Obecnie w tym instytucie realizowany jest projekt w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG pod nazwą „Innowacyjna metoda poprawy jakości wody w wielofunkcyjnych zbiornikach retencyjnych”.

Wydział Przyrodniczo-Techniczny realizuje kształcenie studentów na 12 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia:

  • Architektura krajobrazu
  • Biologia
  • Biomonitoring
  • Biotechnologia
  • Biotechnologia medyczna
  • Edukacja Techniczno-Informatyczna
  • Gospodarka leśna
  • Inżynieria Środowiska
  • Odnawialne Źródła Energii
  • Ochrona Środowiska
  • Rolnictwo
  • Gospodarka Leśna
  • Paleobiology (studia w języku angielskim)

Studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w ramach np. Koła Naukowego Biotechnologów, realizując samodzielne prace naukowo-badawcze, prezentując wyniki badań na konferencjach krajowych i międzynarodowych, zdobywając niejednokrotnie wyróżnienia i nagrody, m. in. jako najlepsze koło naukowe w Uniwersytecie Opolskim w kategorii nauk ścisłych.

Ponadto studenci mogą uczestniczyć w stażach krajowych oraz międzynarodowych, w ramach realizowanych projektów dydaktycznych, co daje im możliwość wszechstronnego rozwoju, nabycia praktycznych umiejętności, zwiększając tym samym ich możliwości na rynku pracy. Obecnie realizowane są dwa projekty dydaktyczne w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska

Od roku akademickiego 2012/2013 na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym prowadzone są studia trzeciego stopnia (doktoranckie) w zakresie biologii. A obecnie doktoranci nauk biologicznych kształcą się w Szkole Doktorskiej UO.

Bazę dydaktyczna wydziału mieściła się dotychczas w Collegium Biotechnologicum, a od roku akademickiego 2020/2021 do dyspozycji studentów będzie również odnowiony i w pełni wyposażony budynek „Rolnik” obok collegium.

Remontowany będzie również budynek Instytutu Biologii przy ul. Oleskiej 22, gdzie stanie również nowoczesny obiekt w ramach projektu Pomologia, będącego projektem flagowym wydziału.

Wydział Przyrodniczo-Techniczny intensywnie przygotowuje się też do ewaluacji w zakresie działalności naukowej w ramach dwóch dyscyplin:

  • nauki biologiczne (w tej dyscyplinie walczymy o kategorię A),
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (mierzymy wysoko bo w kategorię B+).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska