Biskup Andrzej Czaja nowym przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Biskup Andrzej Czaja nowym przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski
Biskup Andrzej Czaja nowym przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski Krzysztof Ogiolda
Ordynariusz diecezji opolskiej zastąpił w tej funkcji jej poprzedniego przewodniczącego, abpa Wiktora Skworca (wybranego w październiku 2015 roku). Biskup Andrzej Czaja został też wybrany na drugą kadencję do Rady Stałej KEP.

Jak informuje strona internetowa KEP, Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski jest jedną z 11 komisji, które - obok Rady Stałej - koordynują główne dziedziny życia i działalności Kościoła oraz należą do jej stałych instytucji kolegialnych.

Głównym zadaniem komisji jest opracowanie Programu Duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce oraz koordynowanie działań duszpasterskich. Przygotowywany Program Duszpasterski opiera się na analizie aktualnej sytuacji duszpasterskiej w kraju oraz na określeniu potrzeb i priorytetów działalności duszpasterskiej. W zakres treści programu wchodzą dokumenty wydawane przez Stolicę Apostolską bądź Episkopat Polski.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady Konferencji Episkopatu Polski bp Andrzej Czaja mówił o duszpasterstwie w czasie i po pandemii.

- Biskupi zapoznali się z dokumentem studyjnym przygotowanym przez Komisję Duszpasterstwa pt. "Wyzwania duszpasterskie dla Kościoła w Polsce w czasie i po pandemii" - informował. - Biskupi podkreślali, że jest to trudne dla nas wyzwanie, zresztą jak dla całego społeczeństwa. Nasze duszpasterstwo dokonuje się w relacjach, w byciu z drugim, co w wielu momentach było bardzo utrudnione. Pandemia pozwoliła nam też odkryć deficyt niektórych naszych posług. Mam na myśli przeakcentowanie troski o wiarę przedmiotową (byśmy wiedzieli w co wierzymy), a z niedomaganiem w zakresie wiązania człowieka z Osobą, z Jezusem (wiara podmiotowa).

- Światłem dla naszej refleksji były słowa papieża Franciszka, który przypomniał, że nie ma prostego powrotu do tego, co było przed pandemią. Wiele rzeczy trzeba będzie rozpocząć na nowo. Pandemia jest także szansą. Żeby ją wykorzystać, nie możemy ulec pewnej pokusie, która się przydarzyła dwom uczniom idącym, a właściwie uciekającym do Emaus - kontynuował bp Andrzej Czaja.

- Byłoby niedobrze, gdybyśmy ulegli ucieczce w znaczeniu powrotu do starego, do tego, cośmy już kiedyś robili i uznali za słuszne. Trzeba wrócić do źródeł. Mamy cztery źródła: prawdę objawioną, która jest wielkim światłem dla nas. Jest nim Jezus, który musi być w centrum postrzegania i kształtowania duszpasterstwa. Chodzi o to, by budzić i rozwijać wiarę żywą, podmiotową, wiązać z Jezusem. Chrześcijaństwo jest spotkaniem z Osobą. Trzeci moment to rodzina, zdrowa rodzina. Pandemia pozwoliła nam bardziej wrócić do idei i do rzeczywistości domowego Kościoła. Kolejny filar to tożsamość katolicka, czyli otwarta. Otwarta na świat, który jest nam zadany. Nieraz jest to trudne. Tu i tam musimy być znakiem sprzeciwu wobec deptania w świecie Boga i Ewangelii, ale generalnie jesteśmy do świata posłani - stwierdził ordynariusz diecezji opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska